Sektörün Yeni Sesi: AİMSAD

Haziran ayında, İstanbul’da kurulan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) sektöre hızlı bir giriş yaptı. Derneğin bünyesinde öncelikli olarak, ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda önemli yol haritalarını teşkil eden, Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ve Makine Sektörü Strateji Belgesi ile uyumlu çalışmalar yapılması ve katma değeri yüksek ürünler imal edilerek sektörün ihracatının arttırılmasına yönelik eylemler gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Sektörün sesi olma yolunda çalışmalarına başlayan AİMSAD’ın ilk kuruluş adımları Bursalı ağaç işleme makine ve yan sanayisi iş adamları tarafından, temelleri de Avrupa’daki dernek yapılanmaları örnek alınarak atıldığı belirtiliyor. Dernek; Sektörde dayanışma, işbirliği ve tecrübe paylaşımını sağlamak amacını güdüyor. İlk aşamada yaklaşık 50 sektör firmasına üyeliğe davet mektubu gönderen AİMSAD’ın, sene sonuna kadar aşamalı olarak sektördeki tüm firmaları üyeliğe davet etmesi bekleniyor. Bu arada, Bakanlıklar ve uluslararası kuruluşlar nezdindeki çalışmalarına da başlayan AİMSAD; kamu kurumları nezdindeki ilk toplantısını, 3 Temmuz 2014 tarihinde Ankara’da; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcileri ile gerçekleştirdi. Uluslararası bir boyutu da olan toplantıya, AİMSAD’ın Eylül ayında üye olmayı planladığı Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) önceki dönem başkanı Gianni GHIZZONI ile EUMABOIS teknik uzmanı Iuri BETTI de katıldı. Bakanlık temsilcileri ve Ağaç İşleme Sektörü Heyeti arasında gerçekleşen üç saatlik toplantıda sektörün sorunları masaya yatırıldı ve çözümüne yönelik olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

AIMSAD1

Halihazırda, AİMSAD’ın yeni oluşturulan Geçici Yönetim Kurulu’na TÖRK Makine San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa EROL (İstanbul) Başkanlık ediyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak da NETMAK End. ve Ahşap Mak. İmalat San. ve Tic. A.Ş. Şirket Ortağı Necati TÜRKSEVER (Ankara) ile UNİMAK Müh. Hiz. ve Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Nizamettin COŞKUN (İstanbul) seçildi. Diğer Yönetim Kurulu Üyeleri ise, AES Elektronik ve Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü İsmet TOKTAŞ (Bursa); ÜSTÜNKARLI Marangoz Mak. İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Enis ÜSTÜNKARLI (İzmir); ARTEMAK Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Şirket Müdürü Sinan KILAKAY (Bursa) ve ÜNVER Mak. İmalat ve Ticaret firması Genel Müdürü Faruk ÜNVER (Ankara) olarak belirlendi. Hayat Holding şirketlerinden Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. eski Genel Müdürü Hikmet ÖZALP’in da deneyimleriyle destek sağladığı AİMSAD, Genel Sekreterlik görevi için ise makine sektörünün deneyimli genel sekreterlerinden Gamze TAŞPOLAT ALTINYAY ile birlikte çalışma kararı aldı.

AIMSAD2

Kısa vadede ve öncelikli olarak dernek genel merkezinin oluşturulmasını, ağaç işleme makinelerinin imalatı ve yan sanayisi ile iştigal eden firmaların üyeliğini, Olağanüstü Genel Kurul toplantısını yapmayı, ulusal ve uluslararası platformlara üyelik başvurusunda bulunmayı hedefleyen AİMSAD; sektördeki hiçbir firmaya kapılarını kapatmıyor. Ülke ekonomisine katkı sağlayan, köklü ve nitelikli mümessil firmaları, ithalatçıları, ayrıca sektördeki servis hizmeti sağlayıcılarını da üyeliğe kabul edecek olan AİMSAD, tüm sektörü tek bir çatı altında bir araya getirmenin önemine inanıyor ve sektörü özellikle ihtisas fuarları bakımından sektörü güçlendireceğinin altını çiziyor.

AIMSAD3

Ağaç işleme makine ve yan sanayisinde faaliyet gösteren bütün firmaları üyeliğe davet eden AİMSAD’ın, asil üyelerinin yanı sıra onursal ve akademik üyeleri de olacak.

AIMSAD7

Konuya ilişkin olarak Yönetim Kurulu adına açıklama yapan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa EROL, “Bizi temsil edecek böyle bir dernek kurmak için çok bile geç kaldık. Bundan ötürüdür ki, hızlı ve kendimizden emin bir şekilde yol kat etmek istiyoruz. Biz dışlayıcı değil, kapsayıcı bir dernek olmak istiyoruz. Sektördeki her firma bizim için eşit derece değerlidir. Ancak, AİMSAD herhangi bir dernek değil; kalite ve güvenlik unsurlarına önem veren uluslararası çapta, etkin ve dinamik bir dernek olacak. Bu yüzden elimizi taşın altına, CE Belgesi başta olmak üzere mevzuat ve standartlara uygun, mesleki etik değerleri yüksek meslektaşlarımızla birlikte koymak istiyoruz. Ayrıca, şu an aktif görevde bulunmasa dahi, sektöre bugüne kadar çok emeği geçmiş olan duayenlerimiz var. Onursal üyelerimiz olarak onları da tecrübeleriyle aramızda görmek bizleri memnun eder. Üniversitelerimiz, yüksekokullarımız ve meslek liselerimiz de bizden uzak durmasınlar, birçok konuda birlikte geliştirecek işbirliklerimiz, yürütülecek projelerimiz ve her bölgede yapacak çok işimiz var. Kuracağımız komisyonlarda herkese önemli görevler düşecek. Bizden desteklerini esirgemeyen, aktif üyelerin katılımını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

AIMSAD8

Sayılarının yaklaşık 350 olduğu tahmin edilen yan sanayi firmaları ile birlikte değerlendirildiğinde, sektörün Türkiye genelinde 500 firma civarında bir üye potansiyelinin olduğunu açıklayan AİMSAD, yakın ve birbiriyle ilintili çalışan bu sektörlere imalat ve belgelendirme sistemlerini kazanacakları, kalite standartlarını yükseltecekleri, kurumsallaşacakları, yabancı firmaları modelleyerek kalkınacakları, dünya standardında üretim yapmaya yönelik çalışacakları bir platform oluşturma gayesi güdüyor. AİMSAD’ın uzun vade hedefleri ise; çıraklık eğitim merkezleri, teknik ve endüstri meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve üniversiteler ile işbirliği yapılarak üye firmalarda çeşitli kademelerde görev yapacak nitelikli teknik eleman ve operatörler yetiştirilmesi; bu eğitim kurumlarındaki eğitimcilerin güncel teknoloji ve bilgilerle donatılması; ayrıca bir AİMSAD Eğitim Merkezi kurularak ağaç işleme makinelerinin en doğru ve en verimli şekilde kullanımının bu makinelerin nihai kullanıcılarına belirli periyotlar ile sürekli aktarılması olarak sıralanıyor.

AIMSAD4

AİMSAD, 27 Eylül – 1 Ekim 2014 tarihlerinde TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 27. Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve 17.Uluslararası Mobilya Yan Sanayii, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarları’nda ilk kez tüm yerli ve yabancı sektör firmaları ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

AİMSAD, İstanbul’da her yıl düzenlenen bu fuarların yanı sıra, Diyarbakır’da düzenlenen Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri Fuarı’nı da destekleyecek.

AIMSAD-TurkceLogoTransparanBaski