SEKTÖRÜNÜN LİDERLERİ BU SENE DE ZOW’DA

Öncelik ile yeni tarihiniz ve yeni mekanınız hayırlı olsun.

Zow neden tarih değiştirdi ilk sorumuz sektörün aklından geçen soru olsun?

Geçen sene katılımcılarımızla yaptığımız yoğun görüşmeler neticesinde ilk olarak onların ihtiyaçlarını belirledik. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir yol haritası çizdik. Bizden ZOW’un tarihinin yılın ilk çeyreğine alınması talep edildi. Çünkü son kullanıcı açısından sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan Mobilya Fuarı ile ZOW Istanbul’un ziyaretçi profilinde en önemli dilime sahip olan mimar ve iç mimarların yakından takip ettikleri Yapı Fuarı arasında bir tarihin ZOW Istanbul açısından çok daha doğru bir tarih. Sektörle alakalı en son yeniliklerin sergilenmesinin yanında yeni trendler tartışılarak gelecek dönemlere dair önemli kararların alınacağı bu 3 fuar, yurtdışından gelen katılımcı ve ziyaretçileri de hayli memnun ediyor.

Ayrıca fuarımızın, sektörün üretim döngüsü açısından da yeni trendlerin ve tasarımların ortaya çıktığı bu dönemde gerçekleşecek olması, hem katılımcılarımız hem de ziyaretçilerimiz açısından gerçekten güzel bir fuarın bizi beklediğinin göstergesi olacak.

Tüm bu çalışmalar sonucu fuarımızın yeni tarihini 20-23 Mart 2014 olarak belirledik.

 

Fuarı taşıdığınız Alan talepleri karşılıcak mı ki şu anda fuarın 3/2 de dolduğu nu düşünürsek?

Bu sene İstanbul Fuar Merkezi 9-10 ve 11. holler olmak üzere 3 holde hizmet veriyoruz. Fuarımız Mart ayında, yani sizin de belirttiğiniz gibi fuarımıza henüz 6 ay olmasına rağmen alanımızın büyük bir kısmı şimdiden doldu. Bu sene 6. kez gerçekelştiriyor olacağız ZOW istanbul’u. İlk seferinden beri katılan çok önemli katılımcılarımız var, zaten onlar ZOW 2014’te ilk yerlerini alan firmalardı. Fuarımıza katılıp etkililiğini gören firmalar tekrar katılıyorlar. Şu an için alanımızın yeteceğini düşünüyoruz, yetmezse gereği yapılacaktır.

 

Bu yıl bizi ne gibi süprizler bekliyor?

Bu sene sürprizlerimiz yine ZOW Essentials üzerinde yoğunlaşıyor. Biliyorsunuz her sene Dror Benshetrit, Karim Rashid gibi dünyaca ünlü bir Mimar ya da tasarımcıyı fuarımızda ağırlıyoruz. Yapılan seminerler ile kendilerinden çok önemli bilgiler ediniyoruz. Bu sene de çok önemli bir tasarımcıyı ağırlayacağız ve sektörün merak ettiği sorulara yanıt sağlayacağız.

ZOW Essetials’ın yanında yepyeni ülkelerin ve pazarların fuarımıza katılımı da önemli sürprizlerden olacak.

Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın alanında lider markaları geliyor olacaktır ancak bu ZOW tanıyanlar için sürpriz teşkil etmeyecektir. Çünkü ZOW alanının en önemli fuarı olduğundan sektörün en önemli isimleri zaten burayı tercih ediyor.

Yurtdışından alım heyetlerinden kimler geliyor?

Geçen sene alım heyetlerini ağırladığımız en önemli ülkeler Rusya, İtalya, İran, Bulgaristan ve Azerbaycan gibi çok çeşitli coğrafyalardan, çok önemli ülkeler. Hatta yeni pazarlar açma amacıyla ziyaret ettiğimiz Orta Afrika ülkelerinden dahi heyetler geldi. Bu bahsettiğim ülkelerden kesinlikle ziyaretler bekliyoruz. Hatta geçen seneye oranla daha fazla sayıda heyet bekliyoruz. Bunun yanında yine dünyanın dört bir tarafını geziyor ve ZOW Fuarlarını tanıtıyoruz ZOW Türkiye olarak. Yepyeni pazarlardan heyetler gelecek, her sene olduğu gibi bu sene de Türk üreticisine yepyeni kapılar açacağız.

Fuarı destekleyen kurumlar hangileri ve ortak orglarınız nelerdir?

Geçen sene olduğu gibi bu sene de ülkemiz için mobilya sektöründe en önemli kuruluşlardan MOSDER (Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği) ile çalışıyoruz. Geçen sene MOSDER’in gerçekleştirmiş olduğu Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın kazanan ürünleri ilk kez bizim fuarımızda sergilendi. Bu sene de bu yarışmanın kazanan ürünleri ilk kez fuarımızda sektörün huzuruna çıkacak.

Tahmini ziyaretci ne kadar yerli ne kadar yabancı ziyaretci bekliyorsunuz?

2013 yılında başarıyla gerçekleşen fuarın ardından, sektöre yön veren büyük firmalar 2014 yılı için de fuar sözleşmelerini imzalayarak ZOW’a desteklerini perçinlediler. 20-23 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacak olan ZOW Istanbul fuar satışları tüm hızıyla sürüyor. AGT, ASD Laminat, Bakış Kapak, Çebi Kilit, Gentaş, Gizir Profil, Işık Profil, Kapsan, Mesan Plastik, Samet ve Schattdecor gibi kendi alanının en önemli isimleri fuarda yerlerini aldılar. Tarihini Mayıs ayında düzenlenen Köln Fuarı’nda açıklayan ZOW Istanbul ekibi olarak, 3 ay gibi kısa bir sürede satış hedeflerinin yüzde 70’ini gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attık.

Toplamda 250 civarında firma ve temsilcisi ile 15.000 civarında seçilmiş nitelikli ziyaretçileri ağırlamayı hedeflemekteyiz.

Eklemek istediğiniz…..?

Ahşap sektörünün ve mobilya endüstrisinin önünde çok büyük hedefler mevcut. Sektörün önemsediği ve üzerinde çalıştığı ilk hedef; 2023 yılına kadar Mobilya İhraç Eden ülkeler sıralamasında ilk 5’te olmak. Bu, tasarım ve AR-GE çalışmalarına önem vererek, katma değeri yüksek inovatif ürünler yaparak sağlanabilecek bir hedef.

ZOW Ekibi olarak bizler de ilk defa sergilenecek bu yeni ürünlerin pazara açılması için önemli bir iş platformu yaratıyor, pazara olan desteğimizi sürdüreceğiz.