Septagram’dan Zamansız Tasarım Alternatifleri Granny, Rawstone ve CanvasBlu

 

Müzeyyen Gürbaz, Orhan Madenoğlu ve Mehmet Gürbaz ortaklığındaki Septagram’ın, eski parçalardan ilham alarak kurguladığı modern ve özgün tasarımlardan oluşan mobilya koleksiyonu, geçmişi günümüze taşıyor. Kişiye ve ihtiyaca özel olarak yorumlanabilen, Eski Taş gibi doğal ve kaliteli malzemelerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan koleksiyon, geçmişten günümüze uyarlanan estetik tasarım anlayışı ile kullanıcıya zamansız tasarım alternatifleri sunuyor…

Müzeyyen Gürbaz, Orhan Madenoğlu ve Mehmet Gürbaz ortaklığında kurulan ve Teşvikiye’de açılan showroom ile de farklı konseptlerde hizmet vermeye devam eden Septagram, tasarladığı mobilya koleksiyonu ile geçmişten günümüze uyarlanmış modern formlarla uyum, denge ve bütünlüğü yakalarken aynı zamanda kullanılan renkler ve doğal malzemeler ile iç mekanlara bahar mevsiminin ferahlatıcı etkisini taşıyor. Her mekana hitap eden zarif detayları ile Granny, doğal ve sade görünümün mekan içerisindeki somut hali Rawstone ve zamandan bağımsız tasarım CanvasBlu, fonksiyonel detayları ve karakteristik yapılarıyla iç mekanlara özgün dekorasyon alternatifleri sunuyor…

Canlı renkleriyle dikkat çeken Granny, geleneksel evlerdeki sıcak ve samimi ortamın vazgeçilmez parçası büyük kulaklı berjerlerin, Septagram tarafından modern bir forma dönüştürülmesiyle elde edilmiş. Septagram ekibinin sihirli dokunuşu ile iç mekanlara sıcaklık hissini yeniden getiren Granny’nin iskeletinde, sağlamlığından vazgeçilemeyen masif gürgen ağaç kullanılırken döşemesinde ise sert süngerin çivileri geri atma riski düşünülerek gri yumuşak sünger kullanılmış. Kumaş seçimi ile elde edilen rahatlık ve sıcaklıkla tasarımı harmanlayan Septagram ekibine göre Granny’nin vazgeçilmezi yumuşak tuşe kumaş. Zarif detayları ile her tarz iç mekan dekorasyonuna hitap eden Granny, kullanıldığı tüm mekanlara yeni bir ruh ve kimlik kazandırıyor.

Dört ana parçadan oluşan ve Eski Taş’ın harmanlanarak kullanıldığı Rawstone masa, yalın çizgisi ile modern iç mekanlarla kusursuz bir uyum sergileyerek mekan içerisinde odak noktası haline geliyor. Tasarıma özgünlüğünü veren Eski Taş ise Septagram ürün gamından istenilen renkteki versiyonu seçilerek masa tablasına silikon ile sabitlenmiş ve ham görüntüyü sağlamak için de üzerine çimento uygulanmış. Masa tablası ve ayaklar için özel üretim metal profil kullanan Septagram, kullanıcı tercihlerini ön planda tutarak kullanıcılar için geniş bir renk skalası da sunuyor ve tercihe göre eskitme de uygulayabiliyor. Tablanın ayak birleşim yerlerine hava akışını sağlamak için verilen boşluklar ile aynı zamanda mekan içerisine dekoratif bir görüntü de katan Rawstone masa, fonksiyonelliği ve tasarımı ile fark yaratıyor.
Mekandaki güneş ışığı miktarı ve oksijen ile renk ve derinlik değiştiren denim kumaşı, ‘yaşayan kumaş’ olarak nitelendiren ve mobilya koleksiyonunda özenle kullanan Septagram, CanvasBlu ile zamandan bağımsız bir tasarım ortaya koymuş. Döşemesinde %100 pamuktan denim kumaş tercih edilen CanvasBlu, Indigo bitkisinden yapılan boyamasıyla sürdürülebilir yaklaşıma yeni bir yorum getirmiş. Denim ve Jut kumaş kombinasyonu ile şehir içinde doğaya dönüş mesajı veren CanvasBlu’nun tasarımında kişinin tercihine göre kumaşa eskitme ve ağartma da uygulanabiliyor. İskeletinde gürgen ağacı kullanılarak kaliteli ve sağlam malzemeler ile üretilen tasarım, kişinin isteğine göre boyutlandırılarak her stildeki iç mekan dekorasyonlarında kullanılabiliyor.

 

Septagram Hakkında:

2016 yılında Müzeyyen Gürbaz, Orhan Madenoğlu ve Mehmet Gürbaz ortaklığında İstanbul’da kurulan Septagram, kolektif bir yapıyla iç mimarlık, mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında projelendirme ve uygulama hizmeti veriyor.

Adını Latince’de ‘yedi köşeli yıldız’ anlamına gelen “Septagram”dan alan oluşum, yıldızın ışınlarını oluşturan irade, sevgi, zeka, güç, dürüstlük ve mucize olgularından yola çıkarak tasarım anlayışının temelini ‘evrensellik’ ve ‘uyum’ üzerine kurguluyor. Evrendeki 7 gezegenin, gökkuşağındaki 7 rengin, 7 notanın, simyadaki 7 metalin, haftanın 7 gününün yakaladığı uyum, denge ve bütünlüğü mimari ve iç mimari tasarımlarına yansıtmayı amaçlayan Septagram, Teşvikiye’de yer alan showroom’unda, temsilcisi olduğu dekoratif taş, duvar kağıdı, duvar kaplaması, yer döşemesi, tavan çözümleri, çatı kaplamaları, ısı-ses yalıtımı ve yapı kimyasalları ürünlerini sektör profesyonelleriyle buluşturuyor.

Room7 adı altında sektöre “pop-up showroom” hizmeti de veren Septagram, tasarım, moda ve medya sektöründen seçili grupların özel toplantılarına ve ufak kapsamlı etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.