SOPHIA: BIESSE’NİN ON-LINE MAKİNE VE YEDEK PARÇA TEKNİK DESTEK SİSTEMİ

 Akıllı ve kullanımı kolay, düşük maliyetlerle daha verimli bir üretime izin veren ve böylece fabrika verimliliğini artıran Endüstri 4.0 trendi ile hareket eden Biesse; müşterilerinin iş yönetimi süreçlerini düzene sokmak ve akılcı bir hale getirmek için, geniş bir hizmet yelpazesine erişmelerini sağlayan IOT platformu SOPHIA’yı geliştirdi.

Biesse’nin Microsoft Azure & Accenture ortaklığıyla geliştirdiği bu sistem, makinelerin performansını ve verimliliğini optimize eder ve operatörlerin makine kullanımı esnasında gerçek zamanlı bilgi ve veri göndermelerine olanak tanır. Alınan bilgiler makine işlemlerinin detaylı olarak analiz edilmesini, arızaların tespit edilmesini, müşterilere bakım işlemlerinde yardımcı olunmasını ve sonuç olarak arızaların önlenmesini sağlar. Mevcut özellikleri arasında, yazılımı tek bir tıklamayla bir üst modele yükseltme imkanı bulunmakta ve böylece müşterilere daima “güncellenen” makineler sunulmaktadır. Ayrıca, Biesse Yedek Parça Portalı ile doğrudan bağlantısı sayesinde yedek parça yönetimini basit ve verimli bir hale getirmektedir. 

SOPHIA’nın en önemli temel faydası; olası problemleri öngörmesi, bunlar için çözüm sunma becerisi ve böylece makinelerin servis dışı kalma süresini azaltma yeteneğidir. Henüz bir problem ortaya çıkmadan bile müşteri ile iletişim kurularak etkin adımlar atılması sayesinde boşa harcanan verimsiz zamanı azaltılır. 

Makine arızasının öngörülebilmesi, optimum üretim süreci, artan üretkenlik, kaliteli günlük iş yönetimi ve bu sayede maliyetlerin azaltılabilmesi ve en önemlisi de Biesse Teknik Servis Departmanı’na öncelikli ve sürekli bağlantı SOPHIA’nın sunabileceği avantajlardan sadece birkaçıdır. 

Platform iki güçlü kısımdan oluşmaktadır: SOPHIA IoT Portalı ve SOPHIA Yedek Parça Portalı (Parts) 

IoT Platformu sadece bir yıl gibi kısa bir sürede fabrikalarda devrim yapabilecek bir noktaya gelmiştir. IoT uygulaması kullanıcılara; uzaktan teşhis, makine duraksama analizi ve arıza önleme gibi belirli makine performans özelliklerini kapsamlı bir şekilde sunar. 

Yedek Parça (Parts) Platformu; kullanıcıların kişiye özel oluşturulan bir hesap kullanarak gezinebildiği, satın almayla ilgili tüm bilgilere erişebildiği ve yedek parça alışveriş sepetini ve siparişleri izleyebildiği bir portalıdır. Portala haftanın 7 günü 24 saat ulaşılabilir. Müşteriler depoda bulunan parçaların fiyat ve stok durumunu görüntüleyebilir veya sipariş isteği gönderebilir. 

SOPHIA; önde gelen önemli işletim sistemleri (özellikle iOS ve Android) kullanarak masa üstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerle mükemmel bir şekilde entegre edilebilir. 

Biesse, SOPHIA’nın potansiyeline kesinlikle inanmaktadır. Endüstri 4.0 odaklı üretimin büyümesi ve müşterilerinin makinelerden maksimum fayda sağlaması için, tüm Grup Şirketleri’nde ve Genel Merkez’inde kullanılan bu hizmetin geliştirilmesine yönelik yatırımlarını devam ettirecektir.