Sözenler KTÜ OEM’de bir seminer verdi

OEM

Trabzon’un önde gelen kuruluşlarından Sözenler Orman Ürünleri, KTÜ Kariyer Günleri kapsamında Orman Endüstri Mühendisliği bölümüne 14 Mayıs’ta bir seminer verdi.

1953 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Sözenler Orman Ürünleri; panel, OSB, plywood, park bahçe mobilyaları, ahşap ev, dış ve iç mekan konstrüksiyonları alanlarında proje ve uygulama çalışmaları yürütüyor.

Sözenler yönetim kurulu başkanı Cengiz Sözen’in sunumuyla başlayan seminerde; Sözenler Orman Ürünleri’nin genel tarihi fabrikada üretilen ürünler, orman ürünleri sektörünün Türkiye’deki yeri ve konumundan söz edildi.

Seminerde en çok üzerinde durulan konu; ahşabın neden tercih edilmesi gerektiği, orman endüstri mühendislerinin bu alanda neler yapabileceği ve ne gibi faaliyetler yürütebileceği konusu oldu.

Öğrencilerin ve akademisyenlerin sorularıyla geçen bölümde ortaya çıkan önemli bir ayrıntı dikkat çekti.

Sözenler Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sözen’e, “Yaptığınız ahşap ev, iç ve dış mekan ahşap konstrüksiyon ve yapı uygulamalarında orman endüstri mühendisleri görev alıyor mu?” sorusu yöneltildi. Cengiz Sözen’in bu soruya yanıtı; o alanda orman endüstri mühendisleri tercih edilmediği, mimar ve iç mimarlar çalıştırdıkları şeklinde oldu. Bu yanıt, orman endüstri mühendislerinin proje uygulamalarındaki eksikliklerini ortaya koyan önemli bir husus olarak dikkat çekti. Bu konuda görüşlerini dile getiren OEM 3. sınıf öğrencisi Ali Pervanoğlu; “Orman endüstri mühendisleri olarak üretimde olduğu kadar yapı uygulamaları alanlarında da kat etmemiz gereken çok yol olduğunu söylemek durumundayım. Tabi ki içimizde bunun için gerekli olan eğitimi dışarıdan da olsa öğrenip kendilerini geliştiren arkadaşlarımız olacaktır ama bizim temennimiz tüm orman endüstri mühendislerinin bu konuda sorumluluk alması ve kendini göstermesidir” diyerek seminerin gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür etti.