Sözenler Yapı Market

Şirketimiz; kurucumuz Hacı Osman Sözen tarafından 1953 yılında trabzon da kurulmuştur. Uğur kereste adında kurulan bu firma, marangozluk, kerestecilik ve müteahhitlik hizmeti vermekteydi. 25 sene kendi imkanlarıyla şirketini büyüten Hacı Osman Sözen 1978 yılında gözlerinde ki rahatsızlıktan dolayı işleri çocuklarına devretti ve yönetim kurulu başkanlığına inşaat mühendisi Muhammet Sözen i getirdi. 80 li yıllarda yalnızca Trabzon’a hitap eden firmamız, 90 lı yıllarda rusyadan tomruk ve kereste ithalatı yapıp Türkiye pazarına girmeye başladı.
Aynı dönemde kereste fabrikasını kurarak hammaddenin katma değerini artırıp yurt içi ve yurt dışı pazarında da söz sahibi oldu. Suriye ,Irak ve Kıbrıs’a ladin kereste ihraç ederken, ABD ye de masif kestane parke ihraç ederek kalite standartlarını üst seviyelere taşıdı. 90 lı yılların sonunda şirketimiz; imalat, ithalat ve ihracat yapabilen başarılı bir ekibe kavuştu. 2000 li yılların başında yaşanılan döviz dalgalanmalarından dolayı şirketimiz artık iç piyasaya ağırlık vermeye başladı ancak yeterli olmadığını görüp yeni arayışlar içerisine girdi.
Bu dönemde 3. kuşağın da yönetime girmesiyle Sözenler Yapı Market ve Sözenler Bilgisayar kuruldu ve şirketimiz yine atılıma geçti. Hem inşaat hem de bilişim sektörlerinde aktif olan şirketimiz; Sözenler Yapı Market, SZN Ahşap Sanayi, Sözenler Bilgisayar ve SZN Yazılım adında grup şirketleriyle hem iç hem de dış piyasa da faaliyet göstermeye başladı. 2014 yılında İstanbul da Sözenler Şirketler Grubu Marmara bölge müdürlüğünü kurarak pazardaki etkinliğini arttırmayı hedefliyor.
Bugünlerde kereste, park bahçe mobilyaları, emprenyeli ahşap, ev mobilyası, kapı vb. imalatı yapan, kişi ve kurumlara özel yazılımlar üreten, hem bilişim hem de inşaat sektöründe onlarca markanın temsilciliğini yapan, 1953 yılından beri merkezini aynı yerde bulunduran, sürekli araştıran şirketimiz, 100 e yakın çalışanıyla, kurucumuz Hacı Osman Sözen’in öğrettiği gibi geleceğe umutla bakıyor.
4448796
Değirmendere Mh. Devlet Sahil Yolu Cd. No:8 Ortahisar/TRABZON
www.sozenler.com