Süper ahşap, çelik ve titanyumun yerini alacak

Süper ahşap, çelik ve titanyumun yerini alabilecek kadar güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip. Otomobillerde, uçaklarda süper ahşap kullanılabilir.

Süper ahşap 12 kat daha güçlü

Maryland Üniversitesi’ndeki (UMD) araştırmacılar, ahşap üzerinde bir dizi yoğunlaştırma süreci kullanarak süper güçlü ahşap geliştirdi. Süper güçlü ahşapların, diğer ahşaplardan 12 kat daha güçlü olduğu iddia ediliyor.

Yeni tip ahşap için iki aşamalı bir süreç uygulanıyor. İlk olarak, malzemeden lignin ve hemiselülozu kısmen çıkarmak için sodyum hidroksit ve sodyum sülfitten oluşan sulu bir karışımla odun örnekleri kaynatılıyor. Ardından, ahşap sıcak bir şekilde presleniyor. Bu işlemi hücre duvarlarının çökmesini ve yüksek oranda hizalanmış selüloz nanofiberlerin oluşmasını sağlıyor. Sonuçta doğal maddelerden çok daha güçlü, tamamen yoğunlaşmış yeni bir ahşap elde ediliyor.

Süper ahşap

Sıradan ahşaplardan 12 kat daha güçlü ve 10 kat daha sert olan ahşabın otomobillerde, uçaklarda, binalarda kullanılabileceği ve çeliğin yerine bir alternatif olabileceği belirtiliyor. Daha ucuz, daha hafif ve yenilenebilir özellikteki ahşaplar, testlerin ardından piyasaya sürülebilir.