Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Malzemeler & Teknolojilerin Adresi EMPA

ETH Domain çatısı altında bir disiplinlerarası araştırma enstitüsü olarak hizmet veren İsviçre Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Federal Laboratuvarları EMPA, ileri seviyede malzeme ve teknoloji araştırmaları çalışmalarını yürütmektedir. EMPA’nın Ar-Ge faaliyetleri, endüstrinin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya odaklıdır ve yeni fikirlerin pratikte uygulanması için araştırma bağlantısı olarak hizmet verir. Sonuç olarak Empa ortaklarına, yenilikçi yaklaşımlı ve rekabet gücünü arttıran özel çözümler sağlarken, geniş çaplı olarak da halkın daha iyi yaşam kalitesine kavuşması için çalışmaktadır. Verimli bir teknoloji transferi yoluyla, araştırma sonuçlarını pazarlanabilir yeniliklere çevirir. Empa portalı ise müşteri ve ortakları için bir iletişim noktasıdır ve EMPA ile işbirliği içinde belirli problemlere inovasyoncu çözümler bulunmasını teşvik eder.

 

EMPA’nın vizyonu basittir ve hem cesur, hem de hırslı bir şekilde sürekli ileriye dönük çalışmayı kapsar. Bu vizyon aynı zamanda nereye gidiyoruz ve ne için gayret göstermeliyiz sorularına da cevap aramaktadır. Tüm aktiviteleriyle olmasa da çok sayıdaki çalışması için altın bir standarttır. Önümüzdeki zorluklarla başa çıkmak için bilim ve teknolojinin yardımıyla çözümler sunmak önemlidir. EMPA’da gelişme ve geleceğe yol tutan yolları belirleme adına, gelecek nesiller için daha iyi bir yaşam adına çalışılır.

9680637024_532d31af69_k

Bu rol sorumluluğundaki EMPA, vizyonunu asıl alarak, hedefleri, değerleri ve kurumsal kültürüyle sürdürülebilir yaşam için araştırmalarına devam eder. Enstitütü bünyesinde 1000’e yakın personel istihdam etmektedir. Bu çalışanlar arasında, mühendis ve üniversite mezunu bilim adamlarından oluşan 516 kişilik bir ekip, 25 profesör, 131 doktora öğrencisi ve 38 asistan yer alıyor. Empa bünyesinde ayrıca 31 araştırma laboratuvarı ve 8 dahili destek ünitesiyle ile 5 bölüm bulunuyor.

9683068181_d1c1243273_k

Enstitünün uzun tarihinin kökleri 1880 yılına uzanıyor ve o zamanlar Zürih’in politeknik üniversitesi bünyesinde “Yapı Malzemeleri Testi Enstitüsü” adı altında başladığı belirtiliyor. İzleyen yıllarda enstitü, inşaat ve mekanik mühendisliği sektörlerinde faaliyet gösteren bir test merkezine dönmüştür. 1988 yılından bu yana da EMPA, araştırma ve geliştirme malzemeleri testlerine yoğunlaşmıştır ve disiplinlerarası sinerji için rutin testler yapmaktadır.

Nachtaufnahme 2