Sürdürülebilir kent projesinde tıklamalı mobilya teknolojisi

 

Direktlaminat, Välinge’den aldığı Threespine ™ tıklama mobilya teknolojisi ile ilk mobilyalarını üretmeye başladı. Üretilen bu ilk mobilya, çok fonksiyonlu bir raf sistemi şeklinde, İsveç‘in en ünlü devam eden sürdürülebilir konut projelerinden biri olan Greenhouse (Yeşil Ev) Augustenborg’teki bir çamaşır odasına kuruldu.

Byteshyllan 4

“Değişim rafı” olarak anılan raf sistemi, eşya geri dönüşümü için kullanılmak üzere tasarlandı. Kiracılar komşularının ihtiyacı olabilecek fazladan paten, porselen figürler, tost makineleri gibi eşyalarını geçici olarak depolamak bu rafı kullanacaklar. Kompakt laminat ile yapılan raf, Jaenecke Arkitekter AB tarafından tasarlandı. Raflar sadece depolama ve saklama işlemi görmüyorlar aynı zamanda, çamaşır odasının rezervasyon sistemi için dahili dijital ekrana sahipler. Direktlaminat raf üretiminin yanı sıra iç tasarım enstalasyonundan da sorumlu firmadır. Şirketin CEO’su Per Gunnarsson bu projeyi bir çok olumlu sonuç ile birlikte bir öğrenme süreci olarak proje açıklarken şunları söylüyor:

1

Makinemiz hazır olduğunda, fiili üretimimiz gerçekten çok hızlı gerçekleşti. 26 Mayıs’ta mobilya üretimimizi yaptık ve ertesi gün çamaşır odasına kurulumu gerçekleşti. Threespine ™ teknolojisi ile ilk defa bir müşteri ürünü ürettik ve bu yüzden bunu bir eğitim projesi olarak kabul ettik. Nihai ürünün böylesine güzel bir sonuçla ortaya çıkışından dolayı çok memnunuz.”

3

Greenhouse (Yeşil Ev) Augustenborg, 1948-1952 yılları arasında, İsveç’in güneydoğu Malmö bölgesinde geliştirilen bir kiralık konut projesidir. Konut inşaat firması MKB tarafından yönetilen proje, yerleşik halkın ekolojik ayak izini azaltmayı amaçlayan bütünsel bir bakış açısından türetilmiştir ve daha yeşil ve daha sürdürülebilir günlük yaşamı hedeflemektedir. İçinde 14 katlı kule bloğu, 12 teras konut birimleri ve okul öncesi tesisler gibi binaları barındırmaktadır.