Suudi Arabistan Mobilya Pazarının Lideri Ev Mobilyaları

RNCOS analistlerinin yapmış olduğu “2017’ye Kadar Suudi Arabistan Mobilya Pazar Tahmini” başlıklı son araştırma, Krallık’ta son yıllarda yükselen refah, batı kültürünün etkisi, artan inşaat faaliyetleri ve gelişen turizm etkileriyle mobilyaya talebin hızla arttığını tespit ediyor. Ayrıca, 2013-2017 döneminde yaklaşık % 13,7’lik bir yıllık bileşik büyüme oranıyla yükselmesi beklenen mobilya talebinin ülkeyi, Ortadoğu’nun en çekici mobilya pazarlarından biri haline getirebileceği belirtiliyor.

Raporda, Suudi Arabistan mobilya pazarına ait üretim, talep senaryosu, ithalat ve ihracat konularının yanı sıra, 2017 yılına kadar ev ve ofis mobilyalarına talep tahminlerine de yer veriliyor. Ülkedeki konut inşaat faaliyetlerinin yoğunluğu sebebiyle, bölümlerine göre toplam mobilya talebinde özellikle ev mobilyalarının önemli bir paya sahip olduğu açıklanıyor. Yapılan araştırmaya göre Suudi Arabistan’daki mobilya tüketiminin ¾’ü ithalat yoluyla karşılandığından, pazarın ithal ürünler odaklı olduğu da belirtiliyor. Bu anlamda rapor, Suudi Arabistan ile büyük anlamda ithalat ve ihracat gerçekleştiren ülkelerle birlikte mobilya ithalat ve ihracatının ayrıntılı bir analizini kapsıyor.

Rapor, mevcut ve yeni pazar oyuncularına, böylesine önemli bir büyüme potansiyeline sahip endüstrideki fırsatları sunuyor. Gneiş çaplı yapılan araştırma sonucu yayınlanan raporda ayrıca, aralarında Al-Abdulkader Mobilya, Almutlaq Mobilya, Riyad Mobilya Sanayi, Al Aamer Mobilya, gibi önemli endüstri oyuncularının profilleri de yer alıyor.

Raporun ortaya koyduğu sonuçlar, küresel mobilya markalarının ortaya çıkması ile, ev mobilya pazarında köklü değişimler yaşandığına işaret ediyor. Bir zamanlar yerel üreticiler için fark yaratma aracı olarak kullanılan kalite artık özel bir odak alanı haline gelmiştir. Önde gelen üreticilerin, genellikle denizaşırı alıcılardan orjinal parça imalatı siparişleri düzenlerken güçlü tasarım yetenekleri vardır. Gelecekte, bu ev mobilya piyasasının olağanüstü gelişme evresine geçmesi öngörülmektedir. Bu ürün kategorisinde ortaya çıkan çeşitli eğilimler, 2013-2017 döneminde yaklaşık % 12,9 oranında bir yıllık bileşik büyüme oranı büyümesine yol açacaktır.