‘Tasarla, Ye, Bağışla’ Organizasyonunun Yıldızıydı : AHEC

Amerikan Sertağaçlarıyla Yapılan Oturma Enstalasyonları,

Dubai’deki ‘Tasarla, Ye, Bağışla’ Organizasyonunun Yıldızıydı

 

Sekiz tasarımcı sürdürülebilir tasarım girişimi için Amerikan lale ağacı, kırmızı meşesi, dişbudağı ve cevizini kullanılarak benzersiz ürünler hazırladılar

14. Ocak. 2015 – Amerikan sertağaç ve kaplamalarıyla yapılan sekiz sandalye ve oturma grubu enstalasyonları, Dubai’de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ‘Tasarla, Ye, Bağışla’ yardım amaçlı gala organizasyonunun gözbebeği oldular. Proje, Amerikan sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticari birliği olan Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve Dubai’de bulunan ısmarlama doğrama işi yapan Seekers Furnishing (Arayıcılar Mobilyası) kuruluşlarının ortak bir çalışmasıydı. Amerikan lale ağacı, kırmızı meşesi, dişbudağı ve ceviziyle üretilen ve aynı zamanda Avustralya Warwick’ten sürdürülebilir kumaşların kullanıldığı sekiz oturma enstalasyonu, kar amacı gütmeyen global yardım kuruluşu olan ve ihtiyacı olanlara sürdürülebilir yaşam kaynağı su sağlarken, global kriz bilincinin de yaygınlaştırmasını sağlayan SURGE organizasyonunun yararına bir müzayedede satışa çıkarıldılar.

 

Açıklamanın kısa ve net olduğu enstalasyon çalışmasında, Seekers ve tasarımcılardan istenen, kumaşları ve Amerikan sertağaçlarını kullanarak fonksiyonel olabilecek oturma kurulumu üretmeleriydi. Finale kalan tasarımlar arasında; Aedas Interiors tarafından tasarlanan ve ‘Pauline’ isimli ceviz sallanan sandalye; Dozign Lab tarafından ve laleağacından yapılan ‘Distrack’ adlı koltuk; Al Tayer Stocks’un cevizden yaptığı ‘Tread’ adlı tasarım; Tony Archibold’un kırmızı meşeyle yaptığı ‘Quirkis’ adlı tasarım; SG Orta Doğu tarafından ceviz kullanarak tasarlanan ve ‘S’ isimli oturma enstalasyonu; dwp Middle East’in diş budağından yaptığı ‘Joy’ adlı tasarım; Artillery tarafından yapılan ve diş budağı ile ceviz kullanılan ‘Linx’ adlı oturma bankı ve Perkins & Will tarafından, diş budağı kullanılarak tasarlanan ‘Niyyah’ isimli enstalasyon bulunuyordu. Gecede ‘Quirkis’ adlı tasarım oybirliğiyle birinci seçilirken, jüri üyeleri arasında; Dubai’deki Heriot-Watt Üniversitesi İç Tasarım Öğretim Görevlisi Bruce Paget, LW Design Group Genel Müdürü Isabel Pintado ve Khansaheb Joinery Üretim Müdürü Robert Bankes yer aldılar.

Image 02

“Uzun ömürlü olup, fiziksel aşınma ve yıpranmaya dayanıklı bir şeyi tasarlamak başlı başına zorken, gelecekte de uzun ömürlü olabilecek ve aynı zamanda estetik değerleri olan bir koltuk veya oturma grubunu tasarlamak çok daha zordur” diyen Seekers Furnishing İş Geliştirme Müdürü Marita Peters, sözlerine şöyle devam etti; “SURGE, BAE lansmanından bu yana onu sadık bir şekilde destekleyenler arasında yer alan Perkins Will firmasından Laila Al Yousuf’un, sürdürülebilir tasarım girişim fikriyle bize gelmesiyle doğmuş ve bizim de heyecanla katılım gösterdiğimiz bir organizasyondur. Bu amaçla Dubai’deki ünlü tasarımcıları davet ederek, onlardan sandalye, tabure, bank veya üzerine oturulabilecek herhangi bir şeyi tasarlamalarını istedik. Bu doğrultuda başlayan ve tüm tasarımcılarla yakından çalışarak geçen bir kaç ay içinde elde edilen nihai sonuçlar, endüstrinin yaratıcılığının ve Amerikan sertağaçlarının çok yönlülüğünün bir kanıtıdır.”

 

Sandalyeler ‘Tasarla, Ye, Bağığla’ gecesi organizasyonu öncesinde, 8-14 Kasım, 2014 tarihleri arasında, Quoz Arts Festival’inin bir parçası olarak, Alserkal Avenue üzerinde bulunan, ortak çalışma alanı A4 Space galerisinde sergilendiler. Yedisinin üretimi Seekers Furnishing tarafından üstlenilirken, ‘Quirkis’, Khansaheb Joinery tarafından üretildi. Amerikan sertağaç kereste malzemelerinin tümü Chabros International Group tarafından, tüm kaplamalar da Fritz Kohl Middle East LLC şirketinden sağlandı. Buna ek olarak, projede kullanılan ve plastik su şişelerinden dönüştürülmüş sürdürülebilir kumaş malzemelerini de Warwick Avustralya temin etti. Açık artırmayla en yüksek fiyat teklif edene satılan sandalyelerden elde edilen tüm gelir, dünya çapında sürdürülebilir su projelerini finanse etmek için doğrudan kullanılmaktadır.

Image 01

“Seekers Furnishing ile olan işbirliğimiz, asırlık malzeme kullanarak yapılan bir çalışmada büyüleyici bir yaklaşımla sonuçlandı. Bu benzersiz egzersiz sadece Amerikan sertağaçlarının güzelliğini vurgulamakla kalmadı, aynı zamanda, bizim ‘Ortadoğu Tasarımı- Amerikan Sertağaçları’ inisiyatifimizin de merkezini oluşturan bu projede yer alan tasarımcıların ahşap malzemesiyle ilgili anlayışının yükselmesine yardımcı oldu” açıklamasını yapan Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, sözlerine şöyle devam etti: “Tasarımda ahşap zenginliğini kutlayarak ve tek bir malzemeyle muazzam çeşitliliğin elde edilebileceğini görerek üretilen sandalyelerin kalite ve çeşitliliği, Seekers’taki yetenekli işçilik ve ahşabın anlaşılmasındaki derinliğin bir yansımasıdır. AHEC’in, ‘Tasarla, Ye, Bağışla’ gibi yaratıcı tasarım projelerine süregelen desteği, bu sürdürülebilir malzemenin potansiyel performansını gözler önüne sermekte ve değerli bir ilham kaynağı oluşturmaktadır.”

 

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.