TCMB FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM DEDİ, DOLAR ETKİLENMEDİ

TCMB, faiz indirme politikasına devam ederek bu toplantıda da koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirime gitti. Gelişmeyi değerlendiren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Adnan Çekcen, faiz koridorunun tarihin en düşük seviyesine daraldığını belirterek buna karşın Dolar kurunun gelişmeden etkilenmediğine dikkat çekti.

Faiz koridoru aralığı tarihin en düşüğünde

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası beklentilere paralel bir şekilde faiz indirimlerine devam etti ve günlük olarak fonlamanın yapıldığı gecelik faiz oranını 25 baz puan aşağı çekerek 8.25’e getirdi. Böylece Mart ayından bu yana TCMB’nin üst bantta yaptığı toplam indirim 250 baz puana kadar ulaşmış oldu. Koridorda yer alan diğer oranlarda bir değişiklik yapılmadığını görüyoruz. Böylece dar ve simetrik faiz koridoru hedefine ulaşılırken, faiz koridoru aralığı tarihi düşük seviyelere; 100 baz puana kadar indi.

ABD Merkez Bankasının piyasalarda yarattığı iyimser hava, sert faiz artırımlarına gitmeyeceği beklentisi gelişmekte olan ülke piyasalarına olumlu yansıyordu. TCMB’de bu aralıktan faydalanarak sadeleşme adımlarını sürdürdü faiz koridorunu 100 baz puana kadar indirdi. Ancak TCMB’nin toplantı notunda önceki değerlendirmelerinden biraz daha farklı ifadelere yer verildiğini görüyoruz. Son dönemde yurtiçinde olumsuz gelen makro göstergelere dikkat çekilmiş ve iktisadi faaliyetlerin ivme kaybettiğine işaret edilmiştir. Buna rağmen alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerle TCMB son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma bekliyor. Ayrıca enflasyon tarafında gıda katılığının yavaşlamasından dolayı düşüş beklense de, akaryakıt vergilerindeki ayarlamadan dolayı bu düşüşlerin sınırlandığına dikkat çekilmişi.

Dolar/TL karardan etkilenmedi

Genel olarak bakıldığında hem küresel piyasalardaki FED iyimserliği hem de enflasyon tarafındaki düşüş beklentisinden dolayı, TCMB sadeleşmeye devam edecek gibi görünüyor. 7.25 faiz koridorunun alt bandı, 7.50 politika faizi ve üst bant ise son güncellemeyle 8.25 olarak belirlendi. Simetrik faiz koridoru hedefinden kaynaklı tek faiz politikasına kadar indirimler devam edebilir. Bu beklenti özellikle piyasa yansımalarından kaynaklı bankacılık endeksini olumlu yönde etkiliyor. Endeks içerisinde bankacılık grubunun günlük yükselişi %2’yi aşmış durumda.

Toplantı notunda belirli noktalara dikkat çekilse de, piyasa beklentilerine paralel bir karar alındığını görüyoruz. Beklentilerin karşılanmasından dolayı TL varlıklarında sert bir tepki söz konusu değil. FED iyimserliğinden kaynaklı geri çekilen Dolar/TL kuru halen 2.9640 direnci altında fiyatlanıyor. Bu seviye altında kaldığı sürece geri çekilmelerde devam edebilir 2.9300-2.9140 destek noktaları gündeme gelebilir. Ancak buralarında uzun vadeli yükseliş trendinin dip noktaları olduğunu belirtmekte fayda var. Bist100 tarafında ise kritik bir direncin test edildiğini görüyoruz. 79300 direnci aşılırsa endekste 80000 denemesi görme olasılığımız yüksek diyebiliriz.

 

Adnan Çekçen-Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı