TELEFONUNUZU IKEA MOBİLYALARIYLA ŞARJ EDEBİLECEKSİNİZ

 

Artık mobil cihazınızı IKEA mobilyanın bir çok ürününde doğrudan şarj edebileceksiniz. İsveçli mobilya devi IKEA, geçtiğimiz Pazar günü, Mobil Dünyası Kongresi’nde yaptığı duyuru ile, bazı ürün teklifleriyle Qi teknolojisini birleştirdiğini açıkladı.
IKEA Mobilya, aralarında başucu lambası, komidin, çalışma masası lambası, sehpanın yanı sıra bireysel şarj yastıklarının da olduğu “Akıllı Ev” koleksiyonunda yer alan kablosuz şarj mobilyalarını tanıttı. Ikea kablosuz şarj ve aydınlatma yöneticisi Bjorn Block, konuyla ilgili; “Mobil telefonlar insanların ev yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olduğundan sürekli bağlantıda kalmayı istediklerine inanıyoruz” derken, IKEA’nın bu yeni teknoloji gelişiminin altında yatan motivasyonu ifade etmek istedi.

 

Ikea bu yeni gelişmiş ürünlerinde, Samsung’un son ürünü S6 tarafından da desteklenen, kablosuz şarj standardı QI teknolojisini kullandı. Şirket, uyumsuz olan iPhone ve Samsung modelleri için de şarj kapakları satacağını açıkladı. Üyeleri arasında Belkin, Motorola, Panasonic ve Sony’nin de yer aldığı bir sanayi kuruluşu olan Qi’nin destekçileri Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafından yapılan açıklamaya göre; halihazırda 80’den fazla QI-uyumlu telefonlar ve 15 QI-etkin bölüm bulunuyor. Qi birçok otel, restoran, kafeler, havaalanları ve diğer kamu yerlerinde kullanılabilir Kablosuz Güç Konsorsiyumu’ndan (WPC) olan popüler bir kablosuz güç standardıdır.
IKEACharging-640x450

Çevreciler de, işlerinde kablosuz şarj ekipmanı içeren ürünleri tercih eden tasarımcılar için geri dönüşümün öncelik taşımasını umduklarını belirtiyorlar. Ikea açıklamasında, kablosuz şarj ürünlerinin “ömrünün sonunda fraksiyonu kolay” olduğunu belirtti.

Ikeaphone-1

Ayrıca bazı forumlarda, mevcut kullanıcıların cihazlarını kablosuz şarj ederken ısınma sorunu yaşadıkları ifade ediliyor. Ikea’nın bu yeni ürün aralığı, bu yılın Nisan ayında, İngiltere ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak.