TESK Kart’la 2 milyon esnaf ve sanatkar alışveriş yapabilecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bugün hayatımızın içinde olmazsa olmazı olarak kabul ettiğimiz TESK Kart’ın günlük hayatımızda hem daha ekonomik alışveriş yapmamızı sağlayacak hem de bir farkındalık oluşturacak. Farkındalığı şu olacak bugüne kadar cebimizde kullandığımız kartlar kredi sağlanmasıyla ilgili cebinizdeki paranın kullanılmasıyla ilgili idi. Halbuki bu kartla sadece alışveriş yapabileceksiniz” dedi.

TESK Kart tanıtım toplantısı ve üyelere dağıtımı Latanya Otel’de gerçekleşti. Toplantıda yaptığı konuşmada TESK Genel Başkanı Palandöken, “Bugün hayatımızın içinde olmazsa olmazı olarak kabul ettiğimiz TESK Kart’ın günlük hayatımızda hem daha ekonomik alışveriş yapmamızı sağlayacak hem de bir farkındalık oluşturacak. Farkındalığı şu olacak bugüne kadar cebimizde kullandığımız kartlar kredi sağlanmasıyla ilgili cebinizdeki paranın kullanılmasıyla ilgili idi. Halbuki bu kartla sadece alışveriş yapabileceksiniz. Bu alışveriş önemli ölçeklerde hem size kazandıracak hem de bu genişledikçe esnaf sanatkarlar kendi meslek dalındaki kendi müşterilerine bu kartı takdim etmek suretiyle onlarında dezavantajı onlardan alınan ürünlerde de vatandaşın birebir daha ucuza, daha kaliteli yiyecekleri almasını sağlayacak. Bu yiyecekten giyeceğe kadar örneğin taksicisiniz, kamyoncusunuz mazot, benzin alacaksınız daha ekonomik alacaksınız. Gerçekten çok önemli faydalarını göreceğimiz bir sistem gelişecek. Türkiye’deki odalarımızla temas kurup Türkiye genelinde hakikaten portföyü çok geniş, cazip tekliflerle önemli bir sistem oluşacak. Rekabet olacak. Bu kartı siz kullandıkça bu portföyün genişlemesine neden olacak insanlar daha çok bu kartla alışverişi tercih edecek, dolayısıyla daha çok puan kazanır gibi para kazanacaksınız hem de nakit” diye konuştu.

“415 meslek dalını ilgilendiren her alanda bundan istifade edeceksiniz”

Palandöken, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu karta ne gerek var demeyin. Çok önemli bir kart bu. Aynen kar topu gibi. Döndükçe büyüyecek büyük kitlelere hitap edecek. Avantajları o sayede de çoğalacak. Ne kadar çok yelpaze olacak ne kadar çok kazanacaksınız. Tahmin ediyorum ki bu sağlıkta, yiyecekte, giyecekte, yakacakta kullanılacak. Dolayısıyla her sektörü ilgilendiren 415 meslek dalını ilgilendiren her alanda bundan istifade edeceksiniz. Örneğin altın almak istiyorsunuz bir kuyumcuya gidiyorsunuz. Oradan alacağınız altın veya bir anlaşma varsa iskontosunu alıyorsunuz. Siz bu ürünü alıp satıyorsanız ticaretinizle ilgiliyse vatandaşa daha indirimli bir şekilde ürün alma şansını yakalıyorsunuz. Her sektörde bu olacak ama bunun tek yolu sizin bu karta itibar gösterip bu kartı kullanmaya teşvik etmeniz. Yoksa yaptığımız hizmetlerin hepsi boşa gider.”

“Bu kart para değil, alışveriş yapmak için kullanılan kart. Kredi kartı gibi kullanmanız mümkün değil”

Teknolojiyi iyi takip etmek gerektiğini ve kartın iyi kullanılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Bu kart para değil, alışveriş yapmak için kullanılan kart. Kredi kartı gibi kullanmanız mümkün değil. Dolayısıyla alışveriş için kullanacağınız için karlı çıkacaksınız. Bu kart sadece alışverişinizde nakit indirimi sağlayan bir kart. Önemli olan harcadıkça kazanmanızı kolaylaştırıcı bir kart. 100 liralık benzin aldınız 8 lira cebinize kalacak. Para talep edilmeyecek. Kart bedelidir, kullanım bedelidir kesinlikle para yok. Para size” ifadelerini kullandı.

Birleşik Ödeme Hizmetleri Yönetim Kurulu CEO’su İlker Sözdinler, proje için çok uzun zamandır çalıştıklarını belirterek, birleşik ödeme ve TESK Kart ile ilgili bilgi verdi.

Konuşmaların ardından TESK Kart’ın üyelere dağıtımı yapıldı.

2 milyon esnaf ve sanatkar alışveriş yapabilecek

Yaklaşık 2 milyon esnaf ve sanatkar ve ailelerinin anlaşmalı üye işyerlerinden yapacakları alışverişlerde kullanabilecekleri “TESK Kart” ile esnaf ve sanatkarların işyerlerine daha ucuz mal ve hizmet almasına imkan sağlanmaktadır. Ayrıca bir yandan da aile bütçelerine önemli bir katkı sağlanacak. Kartın dağıtımı sırasında esnaf ve sanatkarlardan herhangi bir ücret alınmayacak. Kartın aidatı olmayacak.