Tever Dış. Tic. Ve Paz. A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tever, Mobilya sektöründeki kurum ve kuruluşların muhtemel bir tek çatı altında toplanma eğilimini değerlendirdi.

“Türkiye’de pek çok il ve ilçede, modern veya daha küçük çapta mobilya tesisleri bulunmaktadır ve bunlar aktif olarak çalışmaktadırlar. Örneğin İstanbul, Bursa, İnegöl, Kayseri, Ankara, Konya, Adana, Antalya, İzmir, Gaziantep gibi illerimizde mobilya dernekleri bulunmaktadır. İstanbul’da ise yine birden fazla mobilya dernekleri vardır. Bu dernekler büyüklüklerine göre bir sıralama halinde organize olmuşlardır. Aralarında Mosder, Mobsad, Mobder, Muder, Omsiad gibi derneklerin yanı sıra, Masko, Modoko, İkitelli siteleri gibi kooperatif şeklinde olanlar da mevcuttur.

Bu dernekler biraraya gelip bir konfederasyon kurduğunda, esas amaç; hükümete ve ilgili bakanlığına karşı istek ve tekliflerin tek elden takip edilmesi ve böylece sonuca kolayca ulaşmaktır. Ayrıca ihracatta da, ülke stratejilerini iyi tespit edip, hangi ülkelere ihracat yapabilmeyi istişare etmek ve bunun için ortak bir akılda buluşmak amacı söz konusudur. En önemlisi de, mobilya ustaları, yani eleman sıkıntılarını da asgariye indirmek ve bununla ilgili olarak, gençleri endüstri ve meslek liselerine yönlendirmek için çalışmalar yapmak amacıdır. Konfederasyon kurulursa, Türkiye’yi bir İtalya, Fransa veya bir İspanya gibi tasarım konusuyla öne çıkarmak için çalışmalar yapabilirler. Örneğin tasarıma önem vermek adına, uluslararası tasarımcıları davet edebilirler.

IMG_0486

Bu ve bunun gibi bir çok avantajlı sebeplerden dolayı, bu kurulacak mobilya konfederasyonunun, Türkiye’de mevcut yonga levha, mdf vs. gibi tesislere baskı yaparak anlaşma yapmak suretiyle bir sıkıntı doğuracağına ben şahsen inanmıyorum. Çünkü fabrikaların da çeşit çeşit ürünleri vardır ve ihtiyaçlar farklı kaynaklardan sağlanmak durumundadır. Ayrıca serbest ticaret ve serbest rekabet olduğu müddetçe, böyle bir anlaşma olması olağan değildir. Zaten Türkiye’de mobilyacıların ihtiyaçlarının, 12 milyon metreküpe yakın üretim yapan yonga levha ve mdf tesislerinin ürettiği ürünler, tek veya birkaç firmayla karşılanamaz.

Netice olarak mobilya konfederasyonunun kurulması, mobilya mesleğine gönül verenlerin bir araya gelip sektör sorunları ve çözüm yollarını belirlemesi açısından faydalı olabilir.”