TİM : Büyüme Hedefinin İlacı İhracat

 

 

TİM’den OVP değerlendirmesi: Büyüme hedefleri ihracat sayesinde rahatlıkla aşılır

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından açıklanan ve Türkiye’nin 2013-2015 makroekonomik hedeflerini kapsayan Orta Vadeli Program hakkında bir basın açıklaması yaptı.

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle dedi:

 

“Bu yıl büyüme hızının yüzde 3,2, 2013 büyüme hızının yüzde 4 ve ihracat hedeflerinin 2013 yılında 158 milyar dolar, 2014 yılında 172,3 milyar dolar, 2015 yılında 187,1 milyar dolar olarak revize edilmesini dünya ekonomik konjonktürünü değerlendirdiğimizde ihtiyatlı bir bakış açısı olarak görüyoruz.

 

Dünya ekonomilerinde yaşanan aşırı dalgalanmalar devam ediyor. Dolayısıyla risklerin yüksek olduğu bu atmosferde iç ve dış istikrarını temin eden Türkiye ekonomisinin büyüme, ihracat ve istihdam artışına devam etmesini çok önemli bir başarı olduğunu değerlendiriyoruz.

TİM

Bununla birlikte ihracatın artan performansı sayesinde Türkiye ekonomisinin daha hızlı büyüyeceğine inanıyoruz. İhracatın üçüncü çeyrekte gösterdiği olumlu performansı ve 4.çeyrekte de bu tablonun devam edeceğini beklediğimiz için Türkiye’nin büyüme hedeflerini ihracat sayesinde rahatlıkla aşacağını düşünüyoruz.

İHRACAT

Eylül ayı itibariyle Avrupa pazarında kısmi bir toparlanma başladığını Diyarbakır’da yaptığımız açıklamada kamuoyuna duyurmuştuk. Ekim ayının ilk haftası itibariyle bu toparlanma hız kesmeden devam ediyor. Dolayısıyla son çeyrekte Avrupa pazarında ciddi bir toparlanma ihtimali artıyor. Bu toparlanmanın, dünya ekonomilerinin geneline yayılarak 2013 yılında da sürmesini ve bu durumun ülkemizin ihracatına pozitif katkı yapmasını bekliyoruz.

tim

Gelişmiş ülke pazarlarının önümüzdeki sene toparlanacağı ve alternatif pazarlarda yakaladığımız olumlu tablonun süreceği beklentilerini de göz önüne aldığımızda, ihracatçılarımızın 2013 yılı için OVP’de belirlenen 158 milyar dolar ihracat hedefini aşacaklarına inanıyoruz.

 

Unutmamak gerekir ki ihracata dayalı büyüme modeli bugün Türkiye ekonomisinin en önemli dinamiği olmuştur. 55 bin dinamik ihracatçı ailesi olarak, büyümeye, üretmeye ve ihracata istekli olduğumuzu her platformda dile getiriyoruz. Bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonra da büyümeyi sırtlamak için yüksek performansla üretip ihraç etmeye devam edeceğiz. Bunun için başta hükümetimiz olmak üzere, toplumun tüm kesiminden ihracata ve ihracatçıya verdiği desteği sürdürmesini bekliyoruz.