TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladık”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelinde TOBB olarak 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladıklarını belirterek, “Birlik ve beraberlik olunca başarı da geliyor” dedi.

TOBB, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ve Kastamonu Ticaret Borsası tarafından Vedat Tek Kültür Merkezi’nde “Türkiye’nin ve Kastamonu’nun Ekonomik Geleceği” konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kastamonu’nun tarihiyle, doğasıyla müstesna bir yere sahip olduğunu belirterek, “Osmanlı’nın kültür ocağı bir şehrimiz. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri de halen Kastamonu’da. Kastamonu Lisesi Anadolu’da açılan ilk lise. İnebolu, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun lojistik merkeziydi. İstiklal madalyalı tek ilçesi olan olarak da tarihe geçti. İnebolu-Kastamonu-Ankara hattı, Millî Mücadele’nin en hayati yolu haline geldi. Öyle ki, Mustafa Kemal Paşa ’Gözüm cephede, kulağım İnebolu’da’ sözüyle bu durumu çok güzel ifade eder. Kastamonu, istiklal harbinde en çok şehit veren illerden de biri. ’Çanakkale içinde aynalı çarşı’ diye başlayan o meşhur türkümüz de Kastamonu’ya aittir, verdiğimiz şehitlere adanmıştır” dedi.

“Türkiye genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladık”

TOBB olarak Türkiye genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağladıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Yüzde 9,9 faiz oranıyla nefes kredisi adı altında 27 bin firmaya 5 milyar lira kaynak sağladık. Kastamonu odaları ise 150 KOBİ’ye 15 milyon lira kredi sağlandı. Bu bitince hükümete gittik ve odalarımız bütün kaynaklarını bitirdi. Odalarımız sıfır faizli ileri tarihli ödemeli kredi istiyor dedik. Hepsinden Allah razı olsunlar, KOSGEB üzerinden sıfır faizli 50 bin liraya kadar kredi 3 yıl vadeli 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi çıktı. Bu krediden 260 bin firmaya 7 milyar lira kaynak sağlandı. Odalar ve borsalara bağlı üyelerimizin yüzde 26’sı bu krediden faydalanmış oldu. Allah için söyleyin bu devirde baba oğula, kardeş kardeşe kefil bile olmuyor. Ama bizin odalarımız ve borsalarımız, Kredi Garanti Fonu kapsamında bankadan kredi alırken üyelerine kefil oldu. Bu sayede 250 milyar lira kullanılan krediye karşı 335 bin firmaya 217 milyar lira kefalette bulunduk. Kastamonu’da toplam üyelerimizin yarısına kefil olduk. Yani Kastamonu’da bin 700 firmaya 470 milyon liralık kefil olduk. TOBB olarak faizsiz kredi ve Kredi Kefalet Fonu kapsamında Türkiye’de genelinde toplamda 620 bin firmaya 230 milyar lira kaynak sağlamışız. Yani TOBB üyelerimizin yüzde 62’sine ya kefil olmuşuz ya faizsiz kredi sağlamışız ya da yüzde 9,9 faiz oranlı krediden imkan sağlamışız.”

“İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuz”

“İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuz” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bin 400 lira asgari ücretli bir kişinin bize maliyeti 2 bin 200 lira. Bu talebimizi hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ilettik. Bizim en büyük şikayetimiz yüksek istihdam maliyetleriydi. Bunun üzerine istihdam seferberliği adı altında tarihi bir destek aldık. İstihdam seferberliği kapsamında yeni bir kişi işe aldığınızda ilk 3 ay her şey devletten, sonra 9 ay boyunca vergi ve SGK primi yine devlet karşılıyor. Bunun karşılığında Kastamonu sözünü yerine getirdi. Kastamonu’da üye başına 1,3 kişi istihdam edildi. Yani ilave 4 bin kişi bu sayede istihdam edildi. Şuanda bu istihdam seferberliği halen geçerli. Bu yılın başında hükümetimize gittik ve nakit para kalmadı dedik. Bu yıl ülkemizin başına gelenler dünyada hiçbir ülkenin başına gelmedi dedik. Özel sektör olarak ayakta durabilmek için bize destek lazım dedik. İlk 3 ay boyunca SGK primlerini bizden almayın. Biz özel sektör olarak devlete borçlanalım ve bir yıl sonra faizsiz olarak devlete geri ödeyelim dedik. Bunu devlet kabul etti ve faizsiz bir yıl ertelemeli kredi imkanı sağlandı. Birde üyelerimiz tarafından her zaman bizden istenilen vergi affı vardı. Ama vergisini düzenli ödeyen kardeşimize bir ödül yoktu. Vergisini kim düzenli ödüyorsa 2018 yılından itibaren yüzde 5 vergi indiriminden yararlanacak” şeklinde konuştu.

“Kare kodlu çek uygulamasıyla karşılıksız çek çıkma tutarı yüzde 27 azaldı”

Kare kodlu çek uygulamasıyla karşılıksız çek tutarının yüzde 27 azaldığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Birde bize gelen şikayetlerde vade çeklerin vadesiz çıkmasıydı. Dünyada vadeli çek diye bir şey yok. Bu sadece bizim ülkemizde oluyor. Çek, nakit ödeme aracıdır. Bunun karşılığında kare kodlu çek çıktı. Kare kodlu çek çıktıktan sonra Kastamonu’da bu yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın 8 ayına mukayese edersek karşılıksız çek çıkma tutarı yüzde 27 azalmıştır. Yine protestolu senetleri bu yılın ilk 8 ayıyla geçtiğimiz yılın 8 ayıyla mukayese ettiğimizde Türkiye’de yüzde 9 oranında artmıştır. Kastamonu’da ise yüzde 23 azalmıştır. Kastamonu sözünün eridir. Bu yılın başında oda başkanlarımızda yaptığımız toplantıda iç ticaretin canlandırılması noktasında talepler oldu. Bizde bu taleplerimizi alarak hükümetimize gittik. 2009 yılında olduğu gibi benzer bir uygulama yapılması noktasında talepte bulunduk. Türkiye ekonomisini canlandırmak için mobilya, beyaz eşya ve konutta vergi indirimlerine gidildi. 6 ay boyunca ülkemizde beyaz eşya ve mobilya satışlarında yüzde 30, konutta ise yüzde 10 vergi indirimi yapıldı. Bu sayede iç ticarette satışlar arttı. Buna bağlı olarak üretim yapan mobilya veya beyaz eşyanın, sanayicinin üretimi arttı, yan sanayinin işi arttı, nakliyecilerin işi arttı, hatta bunları taşıyan hamalların bile işi arttı. Allah aşkına daha ne yapalım. Canımızı mı istiyorsunuz bizden. Geçtiğimiz yılların verileriyle bu yılın ilk 8 aylık dilimindeki beyaz eşya ve mobilya satışlarındaki veriler kıyaslandığında Türkiye’de yüzde 30 satışların arttığını görebiliyoruz. Bunları hep birlik ve beraberlik içerisinde yapıyoruz ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Bakın tüm bu sıkıntılarımızı birlik ve beraberlik içinde hareket ederek çözdük. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de veriyor. Allah sizlerden razı olsun. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek. Yani dünyasının en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Bu vesileyle siz değerli Oda-Borsa Başkanlarımı, yönetimlerini, meclislerini, genel sekreterleri ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Hepinizle ayrı ayrı iftihar ediyorum. Başarınız daim olsun. Allah üyemize daha çok hizmet etmeyi nasip etsin.”

Konuşmasının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na oda ve borsa tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.