TOBB TÜRKİYE ORMAN ÜRÜNLERİ MECLİS TOPLANTISI SONUÇ RAPORU

 

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi 17 Nisan, 2015 tarihinde TOBB İstanbul Hizmet Binasında toplandı. Toplantıda; Sektörün ithalat ve ihracat rakamları, Orman Ürünleri Satış ve Pazarlama Yönetmeliği hakkındaki değişiklikler, levha sektörü, kereste ve kontrplak sektöründe odun temininde yaşanan sıkıntılar, kerestecilik sektöründeki yeni düzenlemeler ve güncel durum, Tozla Mücadele rehberinin meclise sunulması ve görüşülmesi, 27.Uluslararası Mobilya Endüstrisi Konferansı sunumu ve konu başlıklarıyla gündemdeki diğer sorunların görüşüldü.

 

Toplantıya, Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali Şahin, OGM İşletme Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz, TOBB Orm.Meclis Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, Başkan Yardımcısı Ömer Gülamoğlu, TOBB Sekretereyası, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, İstanbul Zirai Karantina Müdürü Sayın Servet Uslu, Bilim ve Sanayi Bak.Yetkilisi Sayın Dursun Çam, TOBB Danışmanı Öğr.Görevlileri, İst.Üniv.Orman Fak.Doç.Dr.Zeki Candan, İst.Mob.Kağıt.İhracatçıları Birliği, MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği, TORİD, Ulusal Ahşap Birliği, Palet Sanayicileri Derneği, ASAD,Kast.Entegre A.Ş., Yıldız Entegre A.Ş., Orma A.Ş., SFC A.Ş., Vezir Ağaç A.Ş., Çamsan Entegre A.Ş.,Kuruoğlu Kard.A.Ş., Başoğlu A.Ş.,Öz Aksoylar Ltd.Şti., Ligno Makine San.Ltd.Şti, Öankersan A.Ş., Özgen Tic., Tepal Yurteri Ltd.Şti.,S araç Orm.Ürn.Ltd.Şti., Akdeniz Orm.Ürn.San.Ltd.Şti., Çağ Orman Ürn.A.Ş., Ayancık Ahşap Orm.Ürn., Önel Orm.Ürn.,Metropol Ltd.Şti., Resuloğlu Tic.Ltd.Şti. yetkilileri katıldılar.

20150416_140531

Toplantıda, Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali Şahin ve İşletme Pazarlama Daire Başkanı Sayın Kenan Akyüz, Türkiye Orman Varlığı ve üretim miktarları hakkında güncel bilgiler verdiler. Tüm sektörün hammadde ihtiyacının karşılanması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve tüm gayreti gösterdiklerini bildirdiler.

20150416_175121

Toplantının önemli konu başlıkları arasında, Orman Köylüleri Kooperatifleri ve üretimle ilgili sorunları oldu. Yeni hazırlanan ve 20.03.2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan, “Orman Ürünlerinin Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in yürürlüğe konması ve bu yönetmelikte sektörle ilgili yeni değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Bu yönetmelikle biokütleden enerji üreten tesislere yakacak odun, kesim artıkları, süceyrat odunu ve köklerin tahsisen satışı ile ilgili değerlendirmeler yapılmış sektöre bilgiler verildi. Yine tahsisen yıllık odun hammadde işleme kapasitesi yirmibeşbin metreküp ve üzeri olan her türlü fabrika ve tesislere, yıllık kapasite kullanım miktarlarına göre Genel Müdürlük tarafından belirlenen oranlarda odun ve dikili ağaçlar konuları ayrıntıları ile konuşuldu. Bu yönetmeliğin alt tebliğlerinin oluşturulmasına istinaden ortak toplantılar ve çalışmalar prensibi benimsendi.

20150416_141437

Odun standartları konusunda bilgiler verildi. Odun fiyatı üzerinde bulunan % 9 ek vergi (Bakanlık Fonu-Ağaçlandırma Fonu-Dellaliye) yükü hakkında yapılması düşünülen çalışmalar aktarıldı.

 

MDF –Yonga Levha-Kereste-Palet Üreticileri ve Kontrplak üreticilerinin hammadde ihtiyaçları ve problemleri de bu toplantıda konuşuldu, tartışıldı.

 

Meclis Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, toplantının yapıldığı tarihten dört gün sonra Ankara’da düzenlenen ve Başbakan ve Ekonomi ile ilgili tüm Bakan ve ilgili bürokratların katılımıyla gerçekleşen VIII. Sektörel Ekonomi Şurası’nda dikkat çekecekleri sorunları dile getirdi. Tüm sektörün hammadde ihtiyacının yeterli kalite ve uygun fiyatla temini olması gerektiğini ve bu konunun üzerinde duracağını bildirdi. Meclis Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, bundan önce yapmış olduğu çalışmalar ve bundan sonra sektöre yapacağı katkılar için Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali Şahin’e teşekkür plaketi sundu. Dilek ve temennilerle toplantı kapatıldı.