Toprakta Yetişen Sandalyeler

 

İngiliz üretici Gavin Munro, toprakta yetiştirdiği sandalyelerle organik mobilya trendini başlatıyor. Üstelik antik çağ tekniklerini, modern teknolojiyle birleştirerek geliştirdiği üretim metoduyla yalnızca sandalyeler değil, masa ve heykel gibi farklı ürünlere de imzasını atmaya başlamış.

The-man-who-grows-natural-chairs2-728x449

Gavin Munro, toprakta yetiştirdiği doğal mobilyalarla ilgili şöyle konuşuyor: “Aslına bakarsanız bu inanılmaz derecede kolay bir sanat. İşe, özel olarak üretilmiş kalıplar üzerinde büyümeye başlayan genç ağaç dallarını bu kalıplara göre yönlendirerek ve budayarak başlıyoruz.

IMG_2329-683x1024Belli bir aşamaya gelindiğinde bu dalları birbirine bağlıyoruz ki yekpare bir bütün haline gelebilsinler. Aslında bu işlemi, kaynak malzeme olarak hava, toprak ve güneş ışığının kullanıldığı organik bir 3D baskı tekniği olarak ifade etmek hoşuma gidiyor.

metodAğaç istenilen şekli alınca, dallar kalınlaşıp olgunlaşmaya devam ederken bakıma aynı şekilde devam ediyoruz. Kış mevsiminde hasat ediyor ve kurumaya bırakıyoruz. Son adım olarak da cilalama ile ağaç damarlarını görünür hale getirip ürüne son halini veriyoruz.

The-man-who-grows-natural-chairs-728x475Bu süreç mevsimler ve yıllar alıyor – bir sandalye yetiştirmenin süresi 4 ile 8 yıl arasında değişir. Ama geri dönüp, yoktan bir ağaç var edip sonunda ahşap bir nesne ortaya çıkarmanın ne kadar uzun sürdüğüne ve ne kadar çok emek gerektirdiğine baktığınızda, üretiminin bir parçası olduğunuz bu zanaatın doğal dünyayla işbirliği içinde olmakla kalmayıp aynı zamanda kendine özgü şık bir verimliliğe sahip olduğunu görüyorsunuz.”

2011-03-11-124118-IMG_0958Soru: Peki bu daha önce denenmiş mi?

Cevap: Evet, binlerce yıllık bir hikaye aslında… Görünüşe göre, Eski Yunanlılar ve Mısırlılar tabureler yetiştiriyorlardı ve ayrıca Çinliler toprağı kazarak sandalye şeklinde kayalarla dolduruyor sonra da boşluklardan ağaç kökleri büyümesini sağlıyorlardı.

IMG_1904-1024x239Soru: Ağaçlara zarar vermiş olmuyor musunuz bu yöntemle?

Cevap: Şunu öğrendik ki, bir ağaç mutsuzsa sizin istediğinizi yapmayabilir. Nereye doğru büyümek istiyorsa (genellikle ışığa doğru) oraya doğru bir yönelim gösterir. İnsanlar binlerce yıldır ağaçları yetiştiriyor ve kesiyorlar, bu yeni yöntem aslında antik tarihten gelen bir yöntemin yeni teknoloji bilgisiyle buluşturulmasıyla güneş, su, toprak ve havanın geri dönüşümünün elde edilmesini sağlıyor.

Ayrıca şu da bir gerçek ki, bu yöntem, ağacın yetişip, kesilip sonradan işlenerek mobilyaya dönüştürülmesine oranla çok daha nazik ve boşuna ziyandan uzak bir şekil.

ho_2011-09-15-202810-rude-tax-010Soru: Satışlarınız ne zaman başlıyor?

Cevap: Şu anda bir kaç galeri ile görüşüyoruz ve yakın zamanda ayrıntıları duyuracağız.

Fg_Gavin-The-Lampİlk sandalyelerin 2017 ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Geometrik ambalar ve ayna çerçevelerinin satışları yavaş yavaş başladı. Ön sipariş ve satışlarla ilgili çok limitli bir üretimden söz ettiğimizden dolayı, daha detaylı bilgi için fullgrown.co.uk web adresinden bize ulaşabilirler.

Fg_nearly_chair_LANDSCAPE-1024x632