TORiD BAŞKANI SN.GÖKHAN YETKİN, AGİT TOPLANTISINDA KONUŞTU

 

TORiD Başkanımız Sn. Gökhan Yetkin, 26.01.2016 Salı günü, Viyana’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında Türkiye özel sektörünü temsilen bir konuşma yaptı.

  1. AGİT Ekonomi ve Çevre Forumu faaliyetleri kapsamında düzenlenen, “İşbirliği ve İyi Yönetim Yoluyla İstikrarı ve Güvenliği Güçlendirmek” başlıklı toplantıda;

“Sağlıklı çevre yönetimi ile ekonomik gelişme ve rekabet”, “Çevre yasalarının iş hayatı ve yatırıma etkileri”, “Şeffaflık – bilgiye ulaşım – ortaklık dayanışması”, “Hammadde sektöründe iyi çevre yönetimi”, “Sürdürülebilir gelişme için kaynak etkinliği ve yeşil teknolojiler” ve “Sağlıklı çevre yönetiminde atık yönetimi” başlıklı altı oturum düzenlendi.

“Sürdürülebilir Gelişme için Kaynak Etkinliği ve Yeşil Teknolojiler” başlıklı oturumda konuşmak üzere davet edilen Gökhan Yetkin, yeşil ekonomi, çevre ile barışık sanayi, sürdürülebilir gelişme, istihdam ve çevre koruma konularına temas etti. Türkiye’de Orman Ürünleri Sanayisinde yaşanan olumlu gelişmelerden örnekler vererek, özetle şunları söyledi :

12651301_1524953481131722_3955402828727780326_n

“Türkiye’de ormanlarımızdan kesilen odun miktarı her geçen yıl artmaktadır. 2005 yılında 10 milyon m3 olan kesim miktarı 2015 yılında 21,1 milyon m3 ü bulmuştur. Sadece rakamlara baktığınız zaman ürkütücü gelen bu gelişmeyi derinlemesine incelediğiniz zaman, farklı bir tablo ve ülkemizde gerçekleşen bir başarı hikayesi ile karşılaşırsınız. Özellikle gelişen MDF ve Sunta sanayinin hammadde ihtiyacını yerli kaynaklardan karşılamayı hedefleyen Orman Genel Müdürlüğümüz, sektörün hammadde için harcayacağı kaynaklarının yurt içinde kalmasını, bu kaynağı ormanlardaki odun miktarının ve orman alanlarının geliştirilmesinde, artırılmasında kullanmayı başardı. Ülkemiz dünyada orman varlığı en çok artan ülkelerden biridir. Yaygın kanaat ormanların kesilmekle azalacağıdır. Halbuki ormanlar sağlıklı kesim ile daha güçlü büyümektedir. Ülkemiz bu uygulama ile başarılı bir kazan-kazan uygulaması gerçekleştirmiştir. Doğal kaynakları kullanmaktan kaçınmamalı, sadece doğru yöntemlere odaklanmalıyız.”

toridlogo

Türkiye’de Yenilenebilir enerji yatırımlarının artışından bahseden Gökhan Yetkin, Gönen’de bulunan, dünyadaki en başarılı endüstriyel-simbiyoz örneklerinden biri kabul edilen Gönen Enerji Projesini anlattı. Gönen Enerji projesi; kendisinin de yönetim kurulunda yer aldığı ALTACA Enerji (www.altacaenergy.com) tarafından proje aşaması, inşaatı ve işletmesi %100 Türk mühendisliği ile gerçekleştirilen önemli bir proje. 2015 Yılında Enerji Bakanımız Sn. Taner Yıldız tarafından resmi açılışı yapılan tesis ve buradaki çevre dostu uygulamalar dünyanın önde gelen kuruluşlarınca ilgiyle izleniyor.

Altaca Grup Başkanı Sn.Alper Önoğlu’ nun da soruları cevaplamak üzere hazır bulunduğu ve dünyanın önde gelen kuruluşlarının yeşil uygulamalarından örnekler verdiği toplantının en ilgi çeken sunumlarından biri, Sn. Gökhan Yetkin tarafından ülkemiz adına yapılan bu sunum oldu.

Gökhan Yetkin, TORiD – Türkiye Orman Ürünleri Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanlığının yanısıra,

MÜSİAD Enerji Sektör Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor.