Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’dan Önemli Açıklamalar

TORUNLAR MALL OF ANTALYA İLE  AVM SAYISINI 11’E YÜKSELTTİ

Türkiye’nin en büyük yerli AVM yatırımcısı Torunlar Grubu, 1999 yılında Bursa Zafer Plaza ile başladığı AVM yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Mall of Antalya’nın açılışı ile AVM sayısını 11’e, kiralanabilir alan büyüklüğünü 600 bin m2’ye yükselten Torunlar Grubu AVM’lerinde 12 bin kişiye istihdam sağlıyor. Aziz Torun, Deepo Outlet ve sezon ürünlerinin satışının yapılacağı Mall of Antalya ile perakende sektörüne yeni bir konsept kazandırıyoruz. Ortak eğlence ve sosyal alanları ile her iki avm verimli bir sinerji oluşturacak. Başarılı sonuçları olacağını ilk haftadan gözlemledik. Mall of Antalya’nın da portföyümüze dâhil olması ile yıllık ziyaretçi hedefimizi de 60 milyona yükselttik” dedi.

Türkiye’nin en büyük ve en yenilikçi AVM yatırımcısı Torunlar Grubu tarafından 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Mall of Antalya, 28 Nisan’da ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Mall of Antalya ile Torunlar, İstanbul, Bursa, Antalya, Ankara, Samsun, Kütahya ve Marmaris’te bulunan AVM sayısını da 11’e yükseltti. Torunlar Grubu avm’leri yerli ve yabancı binlerce markanın satışa sunulduğu yaklaşık 1500 mağazaya ev sahipliği yapıyor. Kiralanabilir alan büyüklüğünü yaklaşık 600 bin m²’ye ofis kiralanabilir alanını da 110 bin m²’ye çıkartan Torunlar, AVM’leriyle 12 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ortalama %95 doluluk oranı ile faaliyet gösteren Torunlar Grubu’na bağlı AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısı ise 52 milyon.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Ulaştığımız büyüklük ve 1999 yılından bu yana edindiğimiz know-how ile Türkiye’de perakende sektörünün nabzını en iyi tutan yatırımcıyız. Sektörümüze değer katan yatırımlar hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi. Mall of Antalya ile sektör için bir ilki daha gerçekleştirdiklerini vurgulayan Torun, “İtalya, Fransa ve Amerika’da ilk örneklerini gördüğümüz yeni perakende akımının Türkiye’deki öncülüğünü yapıyoruz. Deepo Outlet’in yanı başına 100 milyon dolarlık yatırımla Mall of Antalya’yı açtık. Deepo, outlet ürünlerin satışını yaparken Mall of Antalya’da sezon ürünleri satılacak. Ortak eğlence ve sosyal alanları ile her iki AVM verimli bir sinerji oluşturacak. Bu konsepti Türkiye’de ilk kez Antalya’da hayata geçirdik. Şimdiden başarılı sonuçlar alacağımızı görüyoruz. Mall of Antalya’yı ilk dört günde 135 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin %20’si yabancıydı. Bu yatırımla yeni bir cazibe merkezi oluşturduk” dedi.

En’ler ve ilk’ler Mall of Antalya’da

Yapımına 2016 yılı başında başlanan 131 bin m2‘lik inşaat alanına sahip Mall of Antalya, Deepo Outlet ile birlikte 71 bin m2 kiralanabilir alanı ve toplam 234 mağaza sayısı ile Akdeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş ve eğlence kompleksini oluşturuyor. Yıllık ziyaretçi hedefinin 12 milyon olduğu Mall of Antalya’da 4 bin m2‘lik yeme içme alanı, bin 600 m2‘lik Antalya’nın en büyük kapalı çocuk oyun alanı, 3 bin araçlık otopark, Anadolu Ateşi Dans Okulu, Antalya’nın en büyük sineması ve pek çok markanın Antalya’daki ilk mağazası bulunuyor.

Mall of İstanbul Dünya’da ‘En İyinin de İyisi’ seçildi

2016 yılında ICSC (Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi) tarafından ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilen Mall of İstanbul, 2017’de de ICSC tarafından düzenlenen ve dünyadaki en iyi AVM’lerin yarıştırdığı, VIVA – Best of the Best Awards (Vizyon, İnovasyon, Değer, Başarı – En İyinin En İyisi) “Sürdürülebilirlik” katagorisinde “En iyinin iyisi” seçildi.

Mall of İstanbul, arazi seçiminden, mimarisine, projenin uygulamasından, içinde barındırdığı fonksiyonlara ve işletme süreçlerine kadar değerlendirildi. Tüm bu kriterler’in yanı sıra bulunduğu lokasyona kattığı artı değer, çevrenin yatırım değerinin yükselmesi, doğru kiralamanın yapılmış olması, pazarlama aktiviteleri, yeşil bina özelliği, kültür ve sanat alanındaki yatırımları gibi pek çok detay ile ‘Dünyanın En Sürdürülebilir AVM’si’ ödülünün sahibi oldu.

Torun, 21 Mayıs’ta Las Vegas’ta düzenlenecek törende teslim alınacak ödül ile ilgili “Türkiye AVM sektörü dünyadaki pek çok ülkeden farklı dinamiklere sahip. Sadece güzel mimarisi olan bina yapıp içine mağaza yerleştirmekle AVM yatırımı yapmak mümkün değil. Perakende, eğlence, sanat, hizmet ve tüm bunların uyum içinde yönetilmesi sürdürülebilir bir başarı sağlar. Bizim ziyaretçi ve kiracılarımızın beklentileri bu yönde. Biz yaptık bitti demeyiz. Her gün yeni projeler üretmeye devam ediyor, başarılarımıza yenilerini ekliyoruz” dedi.

Mall of İstanbul’un yanı sıra 10’uncu yılı kutlanacak Bursa Korupark da pazarlama alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri olan Hermes Ödüllerinde önemli bir başarıya imza attı. Uluslararası Pazarlama ve İletişim Profesyonelleri Derneği (AMCP) tarafından 22’ncisi düzenlenen ve iletişim sektörünün standartlarını belirlediği yarışmada Korupark, 2 altın, 1 platin ve 1 onur ödülü olmak üzere 4 ödülün sahibi oldu.

Zafer Plaza Çalışanlarına İşaret Dili Eğitimi

Torunlar GYO’nun ilk AVM yatırımı Zafer Plaza, işitme ve konuşma engelli ziyaretçileri ile daha tk8;iyi ve doğru iletişim kurabilmek amacıyla ‘İki Elin Sesi Var’ projesini hayata geçirdi. Bursa Kent Konseyi ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa hayata geçirilen projede AVM ve mağaza çalışanları işaret dili eğitimleri aldı. 2016 yılında başlayan ve devam eden proje Türkiye’de bir ilk.