Tosya Kapılarını 15 Ülkeye İhraç Ediyor

Ahşap ve ahşap ürünleri denince aklımıza ilk gelen ilçelerden birisi de Tosya’dır. Oda kapı üretiminde adını sıkça duyduğumuz Tosya ilçesi ürettiği kapılarla yabancı ülkelere de satış yapıyor. İlçe ham maddeye ulaşım kolaylığını, ana yollar ve limanlara yakınlığını en iyi şekilde değerlendiriyor. Çevre ülkeler başta olmak üzere 15 ülkeye kapı satıyor. Tosya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Metin Ekşi, ahşap sanayisinin Tosya ilçesi için çok önemli olduğunu dile getirdi.

İLÇE, HAM MADDEYE ÇOK YAKIN

Ahşap ürünler üretiminde ilçenin çok köklü bir geçmişi bulunduğuna dikkati çeken Ekşi, “İlçe, ormanlar içinde olduğu için ham maddeye yakınlığını iyi değerlendirmiş. Eskiden hemen hemen her evin altı ahşap işi yapan bir atölyeydi. Dedem de bu işle uğraşan biriydi. Kamyonların şoför mahallini ahşaptan yapardı.” dedi.

Ahşap sanayisinin gün geçtikçe dahada geliştiğini, ahşap işi yapan 600 işletmenin bulunduğunu ve bu firmaların 150’sinin büyük işletme sınıfında olduğunu söyleyen Ekşi, sözlerine şu şekilde devam etti: “Organize sanayi bölgemizdeki firmaların yüzde 90’ı ahşap üzerine çalışıyor. Kapı üretiminde önemli bir yerdeyiz. Tosya’da özellikle oda kapısı üretimi yaygın. Türkiye’nin kapı üretiminin yaklaşık yüzde 30’u Tosya’da gerçekleştiriliyor. Günde 12 bin civarında kapı üretiyoruz. Ülkenin tüm bölgelerine Tosya kapısını satıyoruz. Türkiye’de kapı Tosya’dan sorulur. Çeşit fazla olduğu için Tosya, aranılan bir marka oldu. Tosya’da kapı ihracatı da önemli bir yere sahip. Komşularımız başta olmak üzere 15 ülkeye Tosya kapısını ihraç ediyoruz. Kuzey Irak, Fas, Tunus, Cezayir, Nijerya ihracat yaptığımız yerler arasında öne çıkıyor.” 

ULAŞIM YÖNÜNDEN AVANTAJLILAR

Ekşi, ilçenin D-100 karayolunun yanında bulunduğuna, doğu ve batıya giden ana yolların üzerinde yer aldığına işaret ederek, “Samsun ve Gebze limanlarına da yakın. İnebolu Limanı açıldığında denize uzaklığı 180 kilometreye düşecek. Bu da hem ürünlerin ulaştırılmasını kolaylaştırıyor hem de fiyatını düşürüyor. Hızlı, kaliteli üretim, ucuz ürün, Tosya kapısının tanınmasını sağlıyor.” dedi.

Kapı fabrikası sahibi Hüseyin Karakaya da 33 yıldır bu işi yaptıklarını belirterek, “Kapı üretimi aile mesleği oldu. Daha önce küçük bir atölyeydik. Taleplerin artması bizi büyümeye zorladı. 3 yıl önce fabrikaya dönüştük. Fabrikaya dönüştükten sonra kapı üretimimiz de arttı. Yılda 30 bin civarında kapı üretiyoruz. Çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz.” diye konuştu.