TÜİK Aralık 2022 Konut satış rakamları değerlendirmeler

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Yabancı yatırımcı sektöre yüksek katkı sağladı”

Bu yılyabancıya satış oranınınyüzde 15,2 artarak 67 bin 490 olduğunu görüyoruz. Aslında kur artışı nedeniyle yabancı yatırımcı için fiyatların çok cazip olduğu bir yılı geride bıraktık. İlk yarıyı gayet iyi geçirdik, yılın ikinci yarısında yabancıya satışlarda istediğimiz rakamları göremesek de iç piyasanın durgun olduğu bir dönemde yabancı yatırımcının yaptığı alımlar sektörü ayakta tuttu. Gelişmiş ülkelere baktığımızda doğrudan yatırımlarda en büyük payı gayrimenkul yatırımlarının aldığını, bu ülkelere gelen yatırımının yarısından fazlası gayrimenkul ile gerçekleştiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcı lüks konut satın alıyor. Bugün gördüğümüz konut satış rakamlarında yabancının katkısı yüksek, bunu unutmamak lazım.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

“Konut fiyatlarındaki artış yabancıyı da etkiledi”

Sektörümüz 2021 yılını yabancıya satış için öngörülen 50 bin adetlik hedefi 11 ayda aşmış ve tüm zamanların aralık ayı rekoruyla yılı kapatmıştı. 2022’de ise yaklaşık 70 bin adede varan yabancıya gayrimenkul satış hedefi bulunuyordu. Bu yılyabancıya satış oranı, yüzde 15,2 artarak 67 bin 490 gerçekleşti. Hedefe yakın bir seviyede kaldı. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz; konut fiyatları inşaat maliyetlerinden dolayı çok arttı. Bu durum yabancılar için bir dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Buna ek olarak alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin de bu durum üzerinde etkisi oldu. Ancak sektörümüzü önümüzdeki dönemde daha hareketli piyasa şartları oluşacağını tahmin ediyoruz. Özellikle Yeni Evim Programı kapsamında müteahhitler için Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunulmuş oldu. Bu da konut üreticileri için önemli bir destek sağlayacak ve üretimler artacak.

 

Abdülkadir Akkuş/ Boss4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

Hem üretim hem de satış tarafında canlılık bekliyoruz

Özellikle ikinci altı ayda son derece durgun geçen bir yılın ardından açıklanan rakamlar bizleri hiç de şaşırtmadı. Artan maliyetlere, olumsuz ekonomik şartlara ve arzın talebi karşılayamama durumuna rağmen yıllık satış rakamlarının geçen yılın rakamlarından çok da uzak olmadığını görüyoruz. Bugüne kadar ‘konut satış rakamlarının istenilen seviyeye ulaşması için konut üreticilerinin de konut almak isteyen kesimin de kampanya ve teşviklerle desteklenmesi gerekiyor’ dedik. Geçtiğimiz günlerde ilan edilen Yeni Evim kampanyasıyla bu talebimiz gerçekleşmiş oldu. Sektörü canlandırmak için uygun şartlar sağlandı. Bundan böyle hem üretim hem de satış tarafında canlılık bekliyoruzdemek yanlış olmayacaktır.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Sektör rakamları daha da yukarılara çıkacak”

Türkiye geneli yıllık konut satış rakamlar tahmin ettiğimiz gibi geçen yılla başa baş geldi. Önümüzdeki dönemde de hem yurt içi konut talebinin hem de yurt dışı konut talebinin canlı olmasını beklemekteyiz. Gayrimenkul, yatırımcı için enflasyon ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde her zaman güvenli limandır. O nedenle bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da yukarılara çıkmasını bekliyoruz. Hele ki; ihtiyaca rağmen konut alımlarının durma seviyesinde olduğu bir dönemde düzenlenen Yeni Evim Programı ile hem evi olmayan orta gelirli vatandaşa ev sahibi olma şansı doğdu. Üstelik müteahhide verileceği açıklanan 25 milyar liralık finansman desteğiyle yeni yatırımların da önü açılmış oldu. Müteahhitler yeni projelere başlayabilecek. Dolayısıyla yakın dönemde konut üretim ve satış rakamlarının yukarılara doğru çıkmasını beklemek hiç de yanıltıcı olmaz.

Sedat Al / FKG İnşaat Genel Müdürü:

“Fiyatların daha da artacağını öngören kesim alıma geçecek”

TÜİK rakamları çok da istediğimiz seviyede gelmese de Yeni Evim kampanyasının devreye alınması bizi bu rakamların yukarıya çıkacağı konusunda umutlandırıyor. Zor bir yılı geride bıraktık. Ancak yeni yıl, bu uygulamanın sektördeki olumlu etkilerini hissetmeye başlayacağımız bir yıl olacak. Konut almak isteyen vatandaşınfinansmana erişimde ve ödemelerde kolaylık sağlanmış oldu.Çünkü, elinde nakit parası olmayan ama konut almak isteyen kesim için kredi faizleri belirleyici kriter oluyor. Bu durumda yeni kampanyayla faizlerin yüzde 1’in altında tutulması en önemli unsuru oluşturuyor. Geçen yıl kasım aralık ayları çok hareketli geçmişti. O hareketi bu sene göremedik ancak yine de rakamlara baktığımızda aralık ayında biraz canlanmayı gördük. Bundan sonra alıcılar kampanyanın verdiği motivasyonla sektörü hareketlendirecek diye düşünüyorum. Ev almak isteyen kesim, fiyatların daha da artacağını öngörerek bu yıl harekete geçecek.

 

 

Sedat Karakütük / Golden Sign Kurucu Ortağı:

“Bu yıl Anadolu Yakası’nda ciddi hareketlilik bekliyoruz”

Yeni Evim Programı’yla evi olmayan vatandaş ev sahibi olma imkanına kavuştu. Dolayısıyla bu destekle sektörde hareketlenme bekliyoruz.  Bu kampanya ile birlikte özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki evlere yoğun ilgi olacağını öngörüyorum. Çünkü o taraftaki evlerin fiyatları daha makul seviyelerde seyrediyor. Evi olmayan alt ve orta gelir grubuna sahip ailelerin konut alabilmelerini sağlayacak projelerin belli aralıklarla hayata geçirilmesi sektör için çok önemli bir katkı sağlar. Ayrıca uydu kentler ve yüksek adetli sosyal konut projelerinin de hayata geçirilmesi sektördeki hareketliliği sürdürülebilir hale getirecektir.