Turcomdecor’dan Deniz ALTIPARMAK ile Dijital devrimi Konuştuk

ORSİAD :Dijital baskı nedir?

Deniz ALTIPARMAK: Dijital baskı, baskı için hazırlanmış dijital dosyaları kendi bünyesinde işler ve istenilen kopya sayısı/tekrar adeti kadar basılmasını sağlar. Dijital baskı oldukça esnek bir sistemdir ve tek bir rulo üzerine istenilen farklı desenlerin ard arda basılmasına izin verir. Modern uygulamarda, 2.2m genişliğinde bir ruloya oldukça yüksek çözünürlükte, 160m/dk lineer baskı hızlarına ulaşılması mümkündür.

Palis Cartridge

ORSİAD : Dijital ile geleneksel baskı sıstemlerı ile arasındakı fark nedir?

Deniz ALTIPARMAK: Dijital baskı sayesinde, baskı öncesinde mekanik bir hazırlık işlemi olmamasından dolayı, hazırlık süreci sadece birkaç dakikaya indirilir. Tasarım verisi hazır olduktan sonra tasarımlar hemen baskıya girebilir ve dahası, dijital baskıda hiçbir şekilde baskı silindiri stoğu tutulması gerekmemektedir.

Dijital baskı teknolojisi, daha önceden geleneksel sistemlerle basılması mümkün olmayan yüksek çözünürlüklü tasarımların basılmasına imkan tanımaktadır. Yani kısaca söylemek gerekirse, daha fazla uyum yeteneği ve olanak sağlamaktadır. Geleneksel sistemlerde, senkron problemleri, silindir ve renk sayısı gibi kısıtlamalar sebebiyle baskısı zor olan veya mümkün olmayan desenlerin dijital olarak basılması artık mümkündür. Dijital baskı sistemleri, fotoğraf kalitesinde, geleneksel baskı yöntemlerine göre çok daha keskin ve gerçekçi görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır.

Dijital baskı ile kısa süreli baskılarda bile maliyetlerin kontrol altına alınması ve tek seferlik, normal şartlarda yüksek maliyetli tasarımların hayata geçirilmesi mümkün olmaktadır.

deniz-altiparmakORSİAD : Dijital baskı sistemleri ile neler değişecek?

Deniz ALTIPARMAK: Son müşteri taleplerinin belirlediği piyasa koşulları, dekoratif kağıt kullanan üreticileri, gün geçtikçe daha kişiselleştirilmiş ve dolayısıyla parti başına daha düşük hacimli üretim yapmaya zorlamıştır. Günümüzde gittikçe artan bu trend, dekoratif kağıt üreticilerini ise, portföylerini genişletmeye yöneltmiş, ancak diğer yandan birim maliyetlerini artırmıştır. Dijital baskı teknolojileri artık sadece dekoratif kağıt üreticilerinin maliyetlerini düşürmekle kalmamakta, entegre orman ürünleri tesislerinin de üretim sürecinde yeni bir süreci kendi bünyelerine dahil etmelerine olanak sağlamaktadır.

Dijital baskı sistemleri önümüzdeki kısa dönemde, küçük hacimli dekoratif baskı isteklerinin karşılanabilmesini, baskı süresinin çarpıcı bir biçimde kısaltılmasını, orijinallerine oldukça yakın, gerçekçi ürünler elde edilebilmesiyle ile de, işletmeler için yeni iş olanakları yaratılmasını sağlayacaktır.

Daha uzun dönemde ise, teknolojinin kolayca entegre edilebilmesi, silindirler gibi yüksek maliyetli yan ürünler gerektirmemesi, alınan siparişle tam olarak birebir aynı miktarda üretim yapılabilmesi ve basılı ürünlerin stoklarının azaltılması gibi avantajları sayesinde, işletmelere yeni gelir kaynakları yaratılmasını sağlayacaktır.

 ORSİAD : Hangi ürünlerde uygulama yapılır ?

 

Deniz ALTIPARMAK: Dijital baskı teknolojilerinin dekoratif yüzey dünyasında oldukça geniş bir ürün yelpazesi için kullanılması mümkündür. Bu sistemler dekoratif kağıtların numunelendirme ve baskı işlemlerinde, ön-emprenyeli kağıtlarda, kenar bantlarında, duvar kağıtlarında, direk ham panel üzerine ve daha birçok farklı üründe kullanılabilmektedir. Bu geniş kullanım alanı, makina tasarımında, kullanılan mürekkeplerde ve kurutma teknolojilerindeki farklı konseptlerle mümkün kılınmaktadır.

ORSİAD : Firmanız dijital baskı ile ilgili neler yapmakda ?

Deniz ALTIPARMAK: Turcomdecor olarak, Bad Salzuflen, Almanya’da yerleşik Rotodecor GmbH’nin işletmeler için kişiselleştirilmiş makinalarının temsilciliğini yapmaktayız. Rotodecor ise dijital baskı teknolojileri konusunda Alman, Palis ile birlikte çalışmaktadır.

Palis, oldukça esnek, yüksek kapasiteli ve dekoratif yüzey endüstrisinin isteklerine cevap verebilecek bir baskı sistemi geliştirmiştir. Palis sistemleri, 1200 x 1200 dpi çözünürlüğe kadar, 160 m/dk hızlarla ve tüm ürün gamını kapsayabilecek, 4 veya 6 renkli dekoratif baskılar yapabilmektedir. Çözüm ortağımız, endüstriyel üretim gereksinimlerini karşılamayı ve yeni teknolojiler üreterek işletmeler için değer yaratılmasını misyon edinmiştir.

Palis’in su bazlı, su geçirmeyen ve düşük kokulu mürekkepleri, dekoratif baskı alanında aranan ışık ve ısı direncine sahiptir. Dijital baskılı ürünler emprenye edilebilir ve standart iş süreçlerinde panele basılabilir. Palis, dekoratif kağıt üretiminde kullanılan mürekkeplerle aynı spektrumdaki mürekkepleri sunar, bu şekilde birebir renk uyumu sağlanması mümkündür. Palis çözümleriyle üretilen makinalar, dekoratif ve ön-emprenyeli kağıtlarla birlikte duvar kağıtlarında da rulodan ruloya baskı yapabilmektedir.

Turcomdecor olarak Rotodecor ve Palis işbirliğimizle, dekor dünyasındaki müşterilerimizin dijital baskıya kusursuz bir geçiş yapabilmesi için tam kapsamlı hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimiz arasında, hem entegre orman tasisleri için dijital baskı süreçlerinin işletme bünyesine dahil edilmesi, hem de dekoratif kağıt üreticilerinin dijital baskıya dönüşüm maliyetlerinin incelenmesi, raporlanması ve kurulumu yer almaktadır.

 ORSİAD : 2017 ‘de dijital baskılı işlerin çoğalması ile genekesel baskılı işleri biter mi? Eklemek isteğiniz varsa….

Deniz ALTIPARMAK: Dijital baskı üretimi, üreticilere sunduğu esneklik ve olanaklar sayesinde gün geçtikçe büyümektedir. Uzun dönemde dijital baskı daha da öne çıkarak geleneksel baskı sistemlerini geride bırakacaktır.

Mevcut durumda dekoratif kağıtların %90’ından çoğu geleneksel sistemlerle üretilmektedir. Ancak değişen pazar koşullarına cevap verebilmek amacıyla, yüksek üretim kapasitesi ve maliyet yönetimi konusunda sağladığı avantajlar nedeniyle, Palis InkJet gibi dijital üretim yöntemlerinin yeni dönemde oldukça hız kazanacağına inanıyoruz. Bu konsept, yüksek hacimli dijital üretimi bir vizyondan çıkarıp, realistik bir senaryoya dönüştürmektedir.

Bu yeni teknolojinin artık kendini kanıtlamasından ve istenilen üretim düzeylerine makul fiyatlarla ulaşmanın mümkün olmasından dolayı, önümüzdeki yıl içinde dijital baskı teknolojilerine olan talebin oldukça yüksek olmasını bekliyoruz.