“Türk mobilya sanayicileri ihracatta hız kesmiyor…”

Türk mobilya sanayicileri ihracatta hız kesmiyor
Türk mobilya sanayicileri ihracatta hız kesmiyor

Günden güne ihracatı büyüyen Türkiye, mobilya sektöründe dünyada iddialı bir noktaya ulaşmanın eşiğinde. Son 2 yıldır %20 büyüyen mobilya ihracatının önümüzdeki dönemde de bu yükselişe devam edeceği öngörülerek, Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde dünyada ilk 10 ihracatçı ülke içinde olacağı vurgulanıyor. Türkiye’nin mobilya ihracatının 2 milyar dolar sınırından 3 milyar dolara ulaşması halinde ise ülkemiz, ABD’nin arkasından ihracatta Kanada’nın yerine 7. sıraya çıkacak. Bir mobilya üretim ülkesi olan Türkiye’nin, dünyada marka olmuş mobilya ülkeleri ile kalite, fiyat, teknoloji ve tasarım alanlarında rekabeti her geçen gün artıyor. Türk Mobilya Sektörü, günden güne gelişen sanayisi ve artan ar-ge çalışmaları sonucu, dış ülkelere de açılarak Türk mobilyasını hız kesmeden en iyi şekliyle tanıtmayı misyon edinmiş durumda. Bu amaçla çalışmalarını sürdüren Türk Mobilya Sanayicileri, emeklerinin karşılığını da artan ihracat rakamları ile alıyor. 2012 yılının ilk 3 ayında Türk mobilya ihracatı 425.951.466 dolara ulaşarak 2011 yılının ilk 3 ayına göre yüzde 19’luk bir artış gerçekleşirken, ithalat rakamlarında %7’lik bir gerileme kaydedildi. Türkiye 2012’nin ilk üç ayında en çok Irak’a ihracat yaptı!

Ortadoğu ve Arap ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklara rağmen, Türkiye 2012 yılının ilk üç ayında, Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Irak, Libya, İran ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu bir çok ülkeye ihracat yaptı. İlk çeyrekte, Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk üç sırayı, Irak, Almanya ve Libya alıyor.

Öte yandan, mobilyanın hacimli bir ürün olması, birden çok ülkeye gönderim, konteynere yüklenen ürün maliyeti ve konteyner başına düşen navlun maliyetlerinin nerdeyse başa baş gelmesiyle ihracat sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle, ihracatı hedefler doğrultusunda daha da arttırmak adına, devletten navlun ücretleri konusunda destek bekleyen Mobilya Sanayicileri, desteğin gerçekleşmesi halinde istihdamda ve ihracatta büyük artış olacağını öngörüyor.

“Türk mobilyası” stilinin oluşturulması en büyük hedefimiz! MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu konu hakkında şu açıklamalarda bulunuyor: “Türk mobilya sanayicileri, dünyanın dört bir yanına yaptığı ihracatlarla Türk mobilyasını ve Türk mobilya markalarını başarılı bir şekilde birçok ülkeye ulaştırmış ve tanıtmış oluyor. Bu anlamda her yıl dünyanın önde gelen fuarlarına katılarak mobilya sanayisinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak adına birçok girişimde bulunuluyor. Aynı zamanda mobilya sektörü %90 seviyesinde yurtiçinden hammadde tedarik ediyor, bu sayede de Türk sanayisinin kalkınmasına büyük destek verilmiş oluyor. İç pazarımızın tüm sağladıklarını kullanarak, kendi ülkemizin kazanmasına vesile olmaktayız. Diğer yandan ise dış ülkelerle olan iş birliklerimizi arttırarak ihracatımızı büyütmek ve yeni pazarlarda Türk Mobilya stilini oluşturmak en büyük hedefimiz. Kısa bir süre içerisinde “Türk mobilyası”nın ihracat haritasını genişleteceğini düşünüyoruz. Ülkemizin dış ülkelerede adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi arttırmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz”.
Bu yıl Ocak-Mart ayında 2011 yılının Ocak-Mart ayına göre Türk Mobilya ihracatı yüzde 19 arttı;