Türk mobilya sektörü 10 milyar dolar büyüklüğe ulaştı

Son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren mobilya sektörü, 10 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, son yıllarda mobilyanın diğer sektörlere oranla aslan payını aldığını, 10 yılda yedi kat ihracat artışı sağladığını belirtti.

Sektörün ticaret hacminin de 10 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Güleç, dünyada saygınlığı kabul edilen Centre For Industrial Studies (CSIL) raporuna göre Türkiye mobilya sektörünün, altı basamak birden yükselerek son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren mobilya sektörü, 10 milyar dolar büyüklüğe ulaştı.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, son yıllarda mobilyanın diğer sektörlere oranla aslan payını aldığını, 10 yılda yedi kat ihracat artışı sağladığını belirtti. Sektörün ticaret hacminin de 10 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Güleç, dünyada saygınlığı kabul edilen Centre For Industrial Studies (CSIL) raporuna göre Türkiye mobilya sektörünün, altı basamak birden yükselerek 21. sıradan 15.’ciliğe çıktığını aktardı. Hedeflerinin 10 yılda 10 milyar dolar ihracat ve 25 milyar dolar üretim kapasitesi olduğunu dile getirerek, “2023 yılında dünyanın en büyük beş mobilya ekonomisinden biri olmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Sektörün daha fazla teknoloji kullanmasını ve ar-ge hizmetlerinden faydalanmasını istiyoruz.” dedi. Güleç, sektör olarak satış yapmalarına rağmen ürettiklerinin karşılığını alamadıklarından yakındı.

mosder-yeni-baskanini-secti