TÜRKİYE İMSAD AYLIK SEKTÖR RAPORU AÇIKLANDI 2021 yılının ilk 4 ayında üretim yüzde 29,7 arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Haziran 2021 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre yüzde 67,2 artış gösterdi. 2021 yılının ilk 4 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 29,7 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında iç pazarda inşaat malzemelerine talebin göreceli olarak beklentilerin üzerinde gerçekleştiği, devam eden işler ve yenileme çalışmalarının talebi canlı tuttuğu belirtilen raporda ayrıca, yılın ikinci yarısında inşaat sektörü ve dolaylı olarak inşaat malzemeleri sanayisini şekillendirecek 9 unsura dikkat çekildi. 

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Haziran 2021 Sektör Raporu’nda şu tespitler yer aldı: İnşaat malzemeleri sanayi üretimi nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre yüzde 67,2artış gösterdi. Geçen yılın nisan ayında salgının en sert etkileri yaşanmış ve tam kapatma önlemleri ile sanayi üretimi neredeyse durmuştu. 2021 yılı nisan ayında söz konusu baz etkisine bağlı olarak yüksek bir büyüme gerçekleşti. İnşaat malzemesi sanayi üretimi nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre yüzde 67,2arttı.

2021 yılının ilk 4 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 29,7olarak gerçekleşti. İç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışı bu süreçte etkili oldu. 2021 yılının ilk 4ayında 22alt sektörün tamamında üretim 2020 yılı ocak-nisan dönemine göre arttı.

2021 yılı ocak-nisan döneminde tüm alt sektörlerin üretimi aynı zamanda çift haneli ve yüksek oranlarda artış sergiledi. En yüksek üretim artışı yüzde 69,7ile tuğla ve kiremit sektöründe gerçekleşti. Kilit ve donamım eşyası üretimi yüzde 62,2, demir çelik radyatör üretimi yüzde 53,1ve seramik sağlık gereçleri üretimi yüzde 51,8arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 43,1, çimento ve betondan eşyalar üretimi yüzde 41,8, yalıtımlı kablolar üretimi ise yüzde 41,1büyüdü. Yılın ilk 4ayında diğer alt sektörlere göre daha yavaş üretim artışı gösteren ürünler çimento, metal yapı ve yapı parçaları ile düz cam ve yalıtım camları oldu.

İnşaat sektöründe yılın ikinci yarısını 9 unsur şekillendirecek     

İnşaat sektörü, inşaat malzemeleri sanayisindeki gelişmelerde de belirleyici oluyor. Yılın ilk yarısında iç pazarda inşaat malzemeleri talebi göreceli olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Devam eden işler ve yenileme çalışmaları talebi canlı tuttu.

Yılın ikinci yarısında ise inşaat sektörünü ve dolaylı olarak inşaat malzemeleri sanayisini şekillendirecek 9 unsur bulunuyor: Normalleşmeadımları ve salgının kontrol altına alınarak sonbaharda tam açılmaya ulaşılması inşaat sektörünü de olumlu etkileyecek. Alınan yapı ruhsatlarında son üç yılın en yüksek dönemsel verileri gerçekleşti.

Özellikle konut tarafında alınan yapı ruhsatları yeni başlangıçlar için ümit veriyor. Diğer yandan yenileme ve güçlendirme faaliyetleriyılın geri kalanında da canlı kalmaya devam edecek. Yüksek enflasyon ve konut fiyatlarında buna bağlı olarak yaşanan artışlarpiyasada arz talep dengesini olumsuz etkilemeye başladı. Yine enflasyona bağlı olarak yükselen inşaat maliyetleride yeni başlangıçları sınırlamaya devam edecek. Kamunun bütçe olanakları içinde yatırımlarıyılın ikinci yarısında da zayıf kalacak. Yüksek enflasyona bağlı olarak oluşan yüksek faiz oranları giderek kalıcı hale geliyor. Yüksek faizler hem arz hem de talep tarafını olumsuz etkileyecek. Kredi talebinde de düşüş sürecek. Haziran ayı itibarıyla mevcut işler ile alınan yeni iş siparişleride geçen yıllar ile karşılaştırıldığında düşük kalıyor. Bu beklentiler ve değerlendirmeler çerçevesinde inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri iç pazarı için sınırlayıcı unsurların daha ağır basacağı öngörülüyor.

 

Şekil.1 İnşaat Sektöründe 2021 Yılı İkinci Yarısında Belirleyici Olacak Unsurlar

Normalleşme Yüksek Enflasyon ve Konut Fiyatlarında Artışlar Kamu Yatırımları
Alınan Yapı Ruhsatlarında

Artış

Yüksek İnşaat Maliyetleri Yüksek TL Faizleri
Zayıf Konut ve Konut Dışı Yapı Talebi Düşük Mevcut İşler ve Yeni Alınan İşler Seviyesi Yenileme Faaliyetleri

Kaynak: Çalışma Ekibi 

 

İnşaat sektörü istihdamında iyileşme devam ediyor     

İnşaat sektörü istihdam seviyesi sektördeki iş faaliyetleri için önemli bir gösterge oluyor. İnşaat sektöründe istihdam seviyesi büyüme yıllarında2milyonun üzerinde gerçekleşiyor. 2017 yılı temmuz ayında 2,4milyon ile istihdamda en yüksek seviyeye ulaşıldı. 2018 ve 2019 yıllarında inşaat sektöründeki küçülme ile istihdam da2 milyonun altına indi. 2020 yılında salgın nedeniyle sektörde istihdam nisan ayında 1,12milyon ile en düşük seviyesine inip ardından artışa geçti. Yeni yılda ise mart ve nisan aylarında istihdam 1,8milyonun üzerine çıkarak sektördeki toparlanmaya işaret etti.           

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 37 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 87 sanayici firma, 53 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.