Türkiye Ukrayna Hükümeti’ni Monochamus Larvaları için uyardı

2017 yılında Ukrayna’dan gelen kerestelerde “Beter Böcek” Monochamus Larva’larına rastlanması ile birçok TIR yıl boyunca Gümrük kapılarından geri çevrildi. İç piyasada tedirginliğin artması üzerine gümrüklerde denetimler sıklaştırıldı.

Ukrayna’daki yetkililerden alınan verilere göre Monochamus, Ukrayna’daki bir kısım bölgede yer alıyor. Ancak gümrüklerde ve evraklarda yapılan kontrollerde temiz olarak beyan edilen bölgelerden kesilip Türkiye’ye gönderildiği  yine beyan edilen ürünlerde de larvalara rastlanması işi farklı bir boyuta taşıdı. 

Şikayetlerin artması üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ukrayna Devletini resmi yazı ile uyardı, bu konudaki dikkatin artırılmasını istedi ve hassasiyeti bildirdi.
Monochomus’un Ukrayna’da sadece belirtilen bölgelerde var olmadığı veya diğer bölgelere de sıçramış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.  Bu çerçevede Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TORİD) ve Tarım Bakanlığı Zirai Karantina Genel Müdürlüğü iletişimini ve çalışmalarını derinleştirmiş ve genişletmiş durumda.

TORİD Başkanı Göksel Korkmaz konunun üstünde olduklarını ve Zirai Karantina Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ile birlikte çalıştıklarını beyan etti. Konuya ilişkin TORİD’in Ukrayna’ya gidilerek yerinde tespit yapılmasını talep ettiğini ve işin en sağlıklı çözümü noktasında en doğru uygulamanın yapılması için yoğun mesai harcadıklarını belirtti.
Korkmaz ayrıca konunun hassas ve önemli olduğunu belirtirken, her kesimin ihtiyaçları, hassasiyetlerini gözeterek süreci yürüttüklerini, hepsinin ötesinde ülkenin genel menfaatinin en ön sırada yer aldığını söyledi.