Türkiye’den Senegal’e İki Dev Proje!

Doğanlar Yatırım Holding ve Miller Holding ortaklığında kurulan DM Yatırım İnşaat Senegal’de iki dev projeye imza attı. Senegal’in başkenti Dakar’da hayata geçecek 105 milyon dolarlık toptancı kompleksi ve lojistik merkezi için Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne ve Senegal Ticaret Bakanı Alioune Sarr ile DM Yatırım İnşaat’ın kurucuları İsmail Doğan ve Mert Mildon arasında imzalar atıldı.

Doğanlar Yatırım Holding ve Miller Holding ortaklığı ile 2014 yılında kurulan DM Yatırım İnşaat’ın, Senegal’in başkenti Dakar’da hayata geçireceği toplam 200 Milyon USD olan projenin ilk kısmı olan 105 Milyon USD’lik anlaşma kapsamında imzalar atıldı. Başkent Dakar’da inşa edilecek olan toptancı hali kompleksi ve lojistik merkezi için Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne ve Senegal Ticaret Bakanı Alioune Sarr ile DM Yatırım İnşaat’ın kurucuları İsmail Doğan ve Mert Mildon arasında Dakar’da düzenlenen imza törenine Senegal Bütçe Bakanı Birima Mangara, Dakar Türkiye Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, Doğyap Genel Müdürü Bahadır Gazi Elçin, Doğanlar Yatırım Holding CFO su Mehmet Çalık ve Senegalli bürokratlar katıldı.

 

1455198320_DSC_5588

Hal kompleksi Afrika’nın en büyüğü olacak

DM Yatırım İnşaat tarafından, Senegalli tarım üreticilerini desteklemek amacıyla Dakar limanında inşa edilecek olan 197 bin metrekaresi açık, 54 bin metrekaresi kapalı alana sahip toptancı hali kompleksi kamuya açık bir pazar niteliğinde olacak. En son teknolojiler kullanılarak inşa edilecek kompleks, Afrika’nın en büyük toptancı hali olma özelliği taşıyacak. Dakar’daki trafiğin düzenlenmesi amacıyla inşa edilecek olan ve tırların topluca bekleme yapabileceği lojistik merkezi ise 44 bin metrekarelik alana sahip olacak.

1455198298_DSC_5498

Senegal Başbakanı Dionne: DM Yatırım İnşaat ile işbirliğimiz sürecek

DM Yatırım İnşaat’ın Dakar’da hayata geçireceği projeleri değerlendiren Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne “Üreticileri destekleyecek, tarım üretiminin artmasına olanak sağlayacak toptancı hali kompleksi projesini hayata geçirmek Senegal için büyük bir önem taşıyor. Her iki projenin de halkımızın yaşam kalitesini yükselteceğine inanıyoruz. DM Yatırım İnşaat ile yaptığımız bu işbirliği, ileride birlikte hayata geçireceğimiz projeler için ilk adım niteliği taşıyor” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız projeyle bizzat ilgilenerek Türk firmalarına verilmesini sağladı

Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı’nın Türk şirketlerine yaptığı Senegal’e yatırım çağrısını hatırlatan Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Grup Başkanı İsmail Doğan “Büyükelçimizin çağrısını dikkate aldık, Sayın Cumhurbaşkanımız bu projemizle de bizzat ilgilenerek, Senegal Cumhurbaşkanına projelerin Türk firmalarına verilmesini sağlamıştır. Senegal’in başkenti Dakar’daki iki dev proje için kolları sıvadık. Türkiye ile Senegal arasındaki ekonomik ilişkilerde, özellikle inşaat sektöründe son dönemde önemli bir canlanma var. DM Yatırım İnşaat olarak Çanakkale ile Dakar arasında   bir köprü kurarak bu canlanmanın bir parçası olacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Çanakkale’den yola çıktık, 7 bin kilometre uzakta iki dev proje inşa edeceğiz

DM Yatırım İnşaat Kurucu Ortağı, Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon “Senegal halkına istihdam sağlayacak, tarımsal üretimi destekleyecek ve Başkent Dakar’da yaşayan insanların hayatını kolaylaştıracak iki önemli proje için Senegal Hükümeti ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Dakar’da hayata geçireceğimiz hal kompleksi ve lojistik merkezi, DM Yatırım İnşaat’ın ilk yurt dışı projesi olması açısından da özel bir önem taşıyor. Çanakkale’den yola çıktık, şimdi ülkemizden 7 bin kilometre uzakta, Afrika’da iki dev projeye imza atıyoruz. En büyük gururumuz ise projelerde Türk imzasının yer alacak olması” diye konuştu.