Türkiye’nin ilk ve tek kapalı Mobilya Alışveriş Merkezi (AVM) projesi, mobilya başkenti olma yolunda ilerliyor…

Mobilyakent AVM
Mobilyakent AVM

Türkiye’nin ilk ve tek kapalı Mobilya Alışveriş Merkezi (AVM) projesi, mobilya başkenti olma yolunda ilerleyen Bursa’ya bağlı İnegöl İlçesi’nde hayat buluyor. 55 mobilya sanayicisinin ortak girişimiyle 108 bin m2 kapalı alan olarak planlanan Mobilya Kent İnegöl AVM’ nin otel dahil toplam yatırım bedeli yaklaşık 40 milyon dolar.
İnegöl’e bağlı Akıncılar Köyü yolu girişinde, inşaatına başlanan İnegöl Mobilya AVM,  toplam 108 bin m2 kapalı alandan oluşuyor. Her biri 1.350m2 olmakla birlikte toplam 55 işyerini kapsayan projede; 120 odalı bir otel, bir banka şubesi, 2 kafeterya, bir restoran, bir düğün salonu, mescidin yanı sıra gayrimüslim ziyaretçilerimiz için ibadethane, banka ATM’leri, yönetim ofisleri ve 400 araçlık bir otopark da bulunuyor.
İnegöl Mobilya AVM Kurucu Başkanı Haluk Özbek, Türkiye’nin mobilya merkezi olma yolunda ilerleyen Bursa’da bugüne kadar bu şekilde bir toplu mobilya AVM eksikliği olduğunu ve bu proje ile bu eksiğin en üst standartlarda giderileceğini söyledi. 2 ay önce ilk kazmanın vurulduğu İnegöl Mobilya AVM inşaatını bir yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini de belirten Özbek, otel dahil projenin toplam yatırım bedelinin ise 35-40 milyon dolar olduğunu kaydetti.
Projeyle toptancı nezdinde tanınan, bilinen ve tercih edilen bir marka olan İnegöl mobilyası markasının nihai tüketici nezdinde de güçlenmiş olacağına dikkati çeken Özbek;
“Mobilya AVM projesinde yer alacak olan sanayicilerimiz kent genelindeki üretimin yaklaşık yarısını gerçekleştiriyor. Mobilya AVM, toptan ve perakende satış ile ihracatta da önemli bir merkez olacak. Yabancı alıcıların yılın her dönemi merkezimize gelmeleri için çeşitli organizasyonlar düzenlenecek. Ticaretin tüm yıla homojen olarak yayılması sağlanacak. Hedefimiz, merkezimizin 365 gün açık fuar alanı gibi hizmet vermesidir. Mobilya AVM’ deki ticaret, ülkemize vergi ve istihdam, kentimize ise zenginlik ve uluslararası imaj kazandıracaktır” açıklamasını yaptı. Özbek, her firmanın kendi markasıyla kurumsal mağazasını oluşturacağını, bu mağaza konseptini hem yurt içinde hem de yurt dışında pazarlayabileceğini, böylece markalaşmanın önünün de açılacağını vurguladı.
Mobilya AVM’ nin içinde yer alacak olan otel hakkında da bilgi veren Özbek, toplam 9.000 m2 alana sahip olan projenin 120 odadan oluştuğunu anlattı. Otel projesini, konusunda uzman bir otel zincirine devretmek istediklerine de değinen Özbek, “Arazi katılım bedelini alarak, projemize sadık kalınması koşuluyla, ruhsatı alınmış şekilde devredeceğiz. Dolayısıyla restoran ve düğün salonu gibi otelciliği tamamlayan unsurları da devretmiş olacağız. Arazi katılım bedeli olarak ise 2 milyon 500 bin TL’lik bir talebimiz olacak” diye açıklamada bulundu.
Mobilya AVM’ de mescidin yanı sıra gayrimüslim ziyaretçilerimiz için de ibadet alanı yapılacağına işaret eden Özbek, projenin nihai tüketiciler dışında ciddi anlamda ihracata da katkı sağlayacağını ve yılın 365 günü dünyanın her yerinden mobilya alıcılarına hizmet vereceğini vurguladı. Uluslararası bir AVM olarak yabancı ziyaretçilerine inançları konusunda da yardımcı olmak istediklerini dile getiren Özbek, “Burayı sadece  kendimiz için değil, dünya insanlığı için inşa ettiğimizi vurgulamak istiyoruz. Açıkçası bu hoşgörünün ciddi anlamda uluslararası ticaretimize fayda sağlayacağını da düşündük. Zira hükümetimizin 2023 yılı ihracat hedeflerine İnegöl Mobilya Sanayicileri olarak 1 milyar TL’lık katkı sağlamak istiyoruz” dedi.
İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Baysal; İnegöl 2’nci OSB’nin tamamen üretime katılması ve Mobilya AVM projesinin tamamlanmasıyla birlikte mobilya başkenti İnegöl tam anlamıyla bir cazibe merkezi haline gelecek. Otel ve sosyal donatı alanlarıyla tam bir kompleks halinde inşa edilen Mobilya AVM aslında bir prototip. İlerleyen dönemlerde büyük yerleşim alanlarında bu projenin aynısı tekrarlanacak. İnegöl, bu proje ile tüm Türkiye’ye açılacak. Projede, mobilya firmalarının yanı sıra tedarikçiler için de yer ayrıldı.