Türkiye’nin ‘Orman Fonu’ Önerisine Tam Destek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde nisan ayında yapılacak Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu 10. Oturumu’na hazırlık niteliğindeki ‘Bölgemiz ve Ötesi Ormancılık Toplantısı’ sona erdi. Toplantıya, Türkiye tarafından ortaya atılan ‘orman fonu’ oluşturulması damga vurdu. Orman varlığı az olan, çölleşme ile mücadele eden az gelişmiş ülkelerde ağaçlandırma ve ormanlaştırma çalışmalarının yapılması maksadıyla gönüllülük esasıyla bir ‘orman fonu’ oluşturulması gerekliliği ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2009 yılında Kopenhag’ta düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’nda ortaya atılmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu öneriyi hatırlatarak, nisan ayındaki Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu 10. Oturumu’nda Türkiye’nin bu konuda destek beklediğini ifade etti. Prof. Dr. Eroğlu, “Birleşmiş Milletler parayı topluyor ama neredeyse yarısı kayboluyor. Halbuki Türkiye çok daha az parayla BM’nin on katı hizmet ediyor. Bizim insan sevgimiz var. Kültürümüzde, dinimizde bu var. Türkiye’nin Afrika’ya yaptığı 1,5 milyar dolarlık yardım, 150 milyar dolarlık yardımdan daha etkili oluyor. Bunu da yeterli görmüyoruz. İşbirliği imkanlarını daha da geliştirmenin, yoksulluğu yenmenin gayreti içindeyiz.” diye konuştu.

New York’ta yapılan 9 toplantıda havanda su dövüldüğünü belirten Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin her ülkeyle ilgili eylem planı hazırladığını, bu planda ağaçlandırmadan baraja kadar her şeyin olduğunu kaydederek, “Bu şekilde hareket edersek neticeye varırız. Yoksa havanda su döveriz. Türkiye olarak çalışma grupları oluşturduk dileyen ülkeler bu gruplara dahil olabilir.” dedi.

Toplantıya katılan Arnavutluk, KKTC, Mısır, Kırgızistan, Somali, Fas, Nijer, Filistin, Tacikistanlı Bakanlar ve Bosnalı Bakan Yardımcısı, Türkiye’nin ‘orman fonu’ önerisine tam destek verdi. Somali Tabii Kaynaklar Bakanı Abdirizak Omar Mohamed, ‘orman fonu’nun yeni bir inisiyatif olduğunu ve bu rolü Türkiye’nin üstlenmesini istediklerini kaydetti. Birleşmiş Milletler’in harcamalarının çok fazla olduğuna dikkati çeken Somalili Bakan, ayrıca fonlara faydalanamadıklarını, bu girişimi Türkiye’nin başlatması halinde yardımlara daha kolay ulaşabileceklerini belirtti.

Türkiye’nin ortaya attığı ‘orman fonu’nun nisan ayındaki toplantının en önemli gündem maddelerinden olması bekleniyor.