UKRAYNA’NIN İHRACAT DURDURMA KARARI TÜRK İŞADAMLARINI HAREKETE GEÇİRDİ

 

 

Geçtiğimiz günlerde bazı Türk gazeteleri ve haber ajanslarında “Ukrayna kereste ihtiyacını durdurdu” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak, Türkiye Orman Ürünleri Sanayici ve İşadamları Derneği (TORİD) ile görüştük ve siz değerli ORSİAD okuyucuları için her zaman olduğu gibi doğru bilginin detayına ulaştık.

 

Ajans haberlerinde “Ukrayna’nın ana ihraç kalemlerinden ham orman ürünlerinin 10 yıllığına yurtdışına satışı yasaklandı” ifadesiyle anlatılan durumla ilgili olarak TORİD Başkanı Sayın Gökhan Yetkin şu açıklamada bulundu:

 

“01.10.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Çam Tomruk” hariç, bütün ağaç cinslerinin tomruklarının ihracatı 10 yıllık süreyle yasaklandı.

 

01.01.2017 tarihinden itibaren bu yasak kapsamına “Çam Tomruk” da girecek. Bu tarihten itibaren Ukrayna’dan tüm ağaç cinslerinin sadece kerestelerinin ihracatına izin verilecek.

 

Bu karar; ülkeye ait hammaddenin yine ülke içinde işlenmesi yoluyla, katma değer ve istihdam oluşturma hedefi ile alınmış bir karardır. Rusya bu uygulamayı 5 yıl önce; yasaklayarak değil, ama tomruğa yüksek vergi koyarak kereste almayı daha avantajlı hale getirme yoluyla başlatmıştı.

Afrika ülkeleri de hızla benzer uygulamalara geçiyorlar. Türk müteşebbisler bu yüzden dünyanın dört bir tarafında kereste işleme atölyeleri yatırımı arayışı içindeler.”

toridlogo