II. Ulusal Mobilya Kongresi Başarıyla Tamamlandı

II. Ulusal Mobilya Kongresi Başarıyla Tamamlandı
II. Ulusal Mobilya Kongresi Başarıyla Tamamlandı

PAÜ Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen 2.Ulusal Mobilya Kongresi’ne, 27 üniversiteden 184 bilim insanı katıldı.

İlki Hacettepe Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği tarafından gerçekleştirilen “Ulusal Mobilya Kongresi”nin ikincisi 11-13 Nisan 2013 tarihleri arasında Denizli’de Pamukkale Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

Çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli işletmelerin oluşturduğu mobilya sektörü, son 30 yıldır değişen uluslararası pazar koşullarıyla birlikte hızlı bir gelişme gösterdi. İşletmeler, yurtdışına ihracat yapabilmek için teknolojilerini ve üretim anlayışlarını yenilemek zorunda kaldılar. Bu değişim üretim kalitesi, standartlaşma, iş güvenliği, pazarlama gibi birçok konuda ciddi sorunu da beraberinde getirdi. Bu durum üretici, üniversite ve araştırma kuruluşları arasında işbirliğini gerektiriyor. “II. Ulusal Mobilya Kongresi” ile ülkemiz mobilya endüstrisinin teknoloji, tasarım, üretim, pazarlama ve işletme yönetimi açısından mevcut durumunun değerlendirilmesi ve artan rekabet koşullarında yeniden yapılandırılması için firma temsilcileri ve bilim insanları arasında bilimsel bir tartışma ortamı oluşturulması amaçlanıyor.

Mobilya endüstrisinin teknoloji, tasarım, üretim, pazarlama ve işletme yönetimi açısından durumunun değerlendirilmesi, ağırlaşan rekabet şartlarının yeniden yapılandırılması için, firma temsilcileriyle bilim insanları arasında tartışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan kongre, Pamukkale Üniversitesi– PAÜ Kongre Kültür Merkezi’nde başladı. Açılışa Denizli Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sebahattin Nas, Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Raşit Urhan, öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kongreden önce firmaların açtığı stantlar gezilerek ürün ve hizmetler hakkında bilgi alındı. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara ise açılış konuşmasında, “Bu kongre sayesinde bilim insanları ile firma ve oda temsilcilerinin biraraya gelerek tanışması ve görüşlerini ifade etmesi, bundan sonraki yıllarda işletmelerin istek ve taleplerine cevap verilebilmesi için gerekli bağın kurulmasını sağlayacaktır.” dedi. Rektör Vekili Nas da PAÜ olarak ülkenin meselelerini konu edinen, çözüm arayan ve önerilerde bulunan kongrelerden birine daha ev sahipliği yaptıklarını söyleyerek,  “Ülkemizin farklı bölgelerinden gelen bilim insanları, günlük yaşamımızda kullandığımız mobilyayı çeşitli yönleriyle bilimsel olarak ele alacak, tartışacak ve geleceğe yönelik analizler yapacak.” dedi.  Vali Yardımcısı Acar ise mobilyanın geçmişte olduğu gibi şimdi de önemli bir ihtiyaç malzemesi olduğunu belirterek, “Bu kongrede işlenecek ana konulardan biri de ağacı hammadde olarak satmak değil, üretip katma değer olarak değerlendirmek, topluma ve ihracata sunabilmektir.” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından, kongreye katkı sağlayan firma temsilcilerine, plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Daha sonra üniversite ve sektör temsilcilerinin katıldığı ve mobilya sektörünün son durumunun ele alındığı, “Mobilya Sektöründeki Gelişmeler ve Hedefler” konulu bir panel yapıldı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Nusret As’ın yönettiği panele; Doğtaş Mobilya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği Başkanı Munis Tezbaşaran, TUV Rheinland İnegöl Mobilya Test Merkezi Teknik Müdürü Eberhard Klöber ve İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er konuşmacı olarak katıldı.

TÜBİTAK tarafından da desteklenen 2. Ulusal Mobilya Kongresi’nde, mobilya endüstrisi alanında 60 sözlü ve 14 poster bildiri sunuldu.

Kongrede farklı üniversitelerden ortak alanlarda çalışan bilim insanlarının ve firma temsilcilerinin bir araya gelerek tanışmaları ve görüşlerini ifade etmeleri, bundan sonraki yıllarda işletmelerin istek ve taleplerine cevap verilebilmesi için gerekli bağın kurulması hedeflendi. Kongre kapsamında; “mobilya endüstrisinde sektörel yapı, üretim planlama, mobilya mukavemeti, mobilyada üst yüzey işlemleri, işletme yönetimi, kalite kontrol, pazarlama, kereste ve orman ürünleri teknolojisi, malzeme teknolojisi, makine teknolojisi, aksesuar ve yan sanayi teknolojisi, ahşap koruma teknikleri, mobilya tasarımı, iç mekan tasarımı, endüstriyel ürün tasarımı, tasarımda insan boyutları, ergonomi, herkes için tasarım, bilgisayar destekli tasarım, mobilya eğitimi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, tüketici araştırmaları, dış ticaret, taşımacılık ve navlun desteği” konularında en az 200 tebliğin sunulup tartışılması hedeflendi. Politikacı, firma temsilcileri ve bilim insanlarının katıldığı kongrede sorunlar ve çözümlere yönelik konferans ve panellere ek olarak firmaların ürünlerini sergileyebileceği geniş kapsamlı bir sergi de yer aldı. Sonuç bildirgesinin ertesinde, kongre Denizli ve çevresini kapsayan bir günlük tanıtım gezisi ile sona erdi.