Unilin Patent Davasını Kazandı

Avrupa Patent Ofisi Mücadele Bölümü (EPO), Patentwerk firması tarafından Innovations 4 Floor (“I4F”) için sunulan tüm tartışmaları değerlendirdikten sonra, 15 Haziran 2016 tarihinde, Unilin’in Avrupa Patenti EP 2 077 358’in geçerliliğini doğruladı.

EPO tarafından 10 Temmuz 2013 tarihinde verilen bu Avrupa patenti, uzun kenarların dönerek (“angling” hareketi olarak adlandırılır) ve kısa kenarların dikey olarak birleştirilmesi ile ( “katlama” hareketi yardımıyla) monte edilen zemin döşeme panelleri arasındaki yerini koruyordu. Benzer bir Unilin patent koruması da Kuzey Amerika’da ve dünyanın diğer bölgelerinde mevcuttur.

Unilin yetkilisi Bart Van der Stockt konu hakkında şunları söyledi: ”I4F’nin kendi kilitleme çözümünün bu belirli Avrupa patentinin kapsamına girdiğini düşünerek başlattığı bu dava, EPO prosedürü aracılığıyla patentin geçersiz kılınması girişimine yol açtı. Unilin, katlama sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli kilitleme sistemlerini koruyan güçlü bir patent portföyüne sahiptir.”

 

Mücadele Bölümü kararı itiraza açıktır. Karar, Hollanda’daki Lahey Mahkemesinin Unilin-I4F ihtilafında Unilin lehine verilmiş olan erken kararı takip etmektedir. Mahkeme, I4F’nin savlarını da reddetmiştir. I4F, Hollanda kararına itiraz etmedi.