Välinge’nin kurucusu Darko Pervan’a, Yılın Kurucusu Onur Ödülü

Välinge’nin kurucusu, eski CEO’su ve endüstri vizyoneri Darko Pervan, 2021 Founders Alliance tarafından verilen ve prestijiyle ünlü Yılın Kurucusu Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

Darko Pervan, endüstrinin önde gelen yeniliklerinde yer alan döşeme dünyasının bir devi olarak tanınıyor. 1993 yılında Välinge Innovation’ı kurmasının yanı sıra yetmişli yılların sonlarında dünyanın ilk laminat zemininin gelişimini başlattı ve yönetti. Ayrıca doksanların başında mekanik kilitleme sistemli birinci katı geliştirdi ve Välinge’nin çığır açan Sertleştirilmiş Ahşap Zeminlerde bulunan yenilikçi Woodura® yüzey teknolojisinin temeli olan ahşap tozu projesini yürüttü. Bugünse Pervanovo’nun CEO’su olarak sektörde devrim yaratmaya devam ediyor ve yakın zamanda Hırvatistan’da dünyanın en büyük ahşap döşeme tesisini kurma planları yapıyor. Şirket ayrıca, döşeme ve mobilya endüstrisi için Avrupa’nın en büyük yüksek kaliteli FSC sertifikalı meşe kaplama üreticisi olmak için Vinkovci ve Otok’ta iki Hırvat kaplama fabrikasını satın aldı.

Välinge grubunun çoğunluk hissesine sahip olan Välinge Innovation’ın kurucusu ve Pervanovo Invest AB’nin CEO’su Darko Pervan, “Yıllar içinde birçok ödül aldım, ancak bu ödül farklı” diyor ve ekliyor: “Bu ödül bana meslektaşlarım olan diğer kurucular ve girişimciler tarafından verildi ve bu onu çok özel kılıyor.”

Founders Alliance (Kurucular İttifakı) organizasyonu, 2002 yılında İsveç’in Stockholm kentinde kurulmuş bir işbirlikçi iş forumudur. İsveç’teki köklerinden itibaren, merkezi 11 ülkede bulunan 50 uluslararası kurucuyu kapsayacak şekilde genişlemiştir. Founders Alliance çalışma tarzıyla, küresel büyüme şirketlerinin ve büyük ölçekli şirketlerin kurucularına, daha fazla ve daha iyi iş için ilham veren, bunları geliştiren ve mümkün kılan uzun vadeli ilişkiler kurmalarında yardımcı olmaktır.

Välinge Innovation CEO’su Niclas Håkansson konuyla ilgili, “Darko, Yılın Kurucusu Onur Ödülü’nün son derece değerli bir kazananıdır ve Välinge’deki herkes onun başarısından gurur duymaktadır. Şirketimiz Darko’nun vizyonu ve sürüşü üzerine inşa edildi. Bu ilkeler, zemin ve mobilya teknolojilerimizi geliştirmeye devam ederken seçtiğimiz sektörlerde dünyanın en büyük, en yenilikçi ve sürdürülebilir zemin üreticisi ve distribütörü olma yolculuğumuzda bize rehberlik etmeye devam ediyor” diyor.

Yılın Kurucusu Onur Ödülü, organizasyonun en prestijli ödülüdür. Ödülün sahibi, sürdürülebilir ve uzun vadeli şirket inşasına ömür boyu katkıda bulunmuş olarak kabul edilir ve diğer kurucular, işletmeler ve bir bütün olarak toplum için bir rol modelidir.