Vezirağaç gün geçtikçe büyüyor Bir yatırımda Tekkeköy’e

Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş’nin Samsun’un Tekkeköy İlçesi’ndeki Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) inşa ettiği Lojistik Merkezi ve Karadeniz Bölge Müdürlüğü görkemli bir törenle hizmete girdi.

 Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş’nin Samsun’un Tekkeköy İlçesi’ndeki Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) inşa ettiği Lojistik Merkezi ve Karadeniz Bölge Müdürlüğü görkemli bir törenle hizmete girdi.

Açılış törenine Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İ.Sadık Edis, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Vezirağaç Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Kenan Özer Vezirağaç Genel Müdür Yardımcısı Tuncer Üstündağ, Vezirköprü TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Fişekçi ile çok sayıda davetli katıldı. 
Töreninin ilk konuşmasını Vezirköprü Orman Ürünleri’nin Vezirağaç Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Kenan Özer yaptı. Şirketlerinin Turanlar Grup bünyesinde yer aldığına dikkati çeken Kenan Özer, “Turanlar Grubu’nun başta amiral gemisi olan Vezirköprü’deki orman ürünleri ve kağıt fabrikası ile İstanbul’da orman ürünleri ve turizm sektöründe de işletmeleri bulunmaktadır. Turanlar Grubu, bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır” dedi.

orsiad_1115Vezirköprü’de ki fabrikanın 1996 yılında ÖRÜS’den özelleştirme yoluyla devralındığını ifade eden Özer konuşmasının devamında “Fabrikanın bugüne kadar yapılan 100 milyon Euro’dan fazla yatırımlarla devasa bir entegre tesis haline geldi. Fabrika bünyesinde 100 bin metrekare alanla 25’in üzerinde tesis mevcut. Samsun’un ilk 10 büyük firmasından biri olarak ISO sıralamalarında Samsun’u temsil ediyoruz. İleriki yıllarda da sürekli büyümeyi hedefliyoruz. ORÜS’den özelleşen 21 adet tesis var. Bunlardan sadece Vezirköprü’deki tesis ayakta duruyor” şeklinde konuştu.

orsiad_1112Kamudan destek beklediklerini de dile getiren Kenan Özer, “Samsun’da 3. bölge teşviklerinden yararlanabiliyoruz. Bu şartlarda mücadelemizi devam ettiriyoruz. Bizim yanı başımızda Merzifon Organize Sanayisi 5. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Bu en büyük handikaplarımızdan birisi. Diğer bir husus ise ilçemizde demiryolu yok. İlçemize demiryolu istiyoruz. Demiryolu olduğu taktirde Vezirköprü’de yeni fabrikaların ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Şirketin Satış Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Orhan Demirbaş ise, “Geçen seneye oranla bu sene ilk 9 ayda yüzde 45 oranda cirosal alanda büyüme kaydettik. Bugün burada yapılan yatırım, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de bölgelere yapacağımız yatırımların da bir parçası. Buradaki amaç yoğun rekabetin yaşandığı pazarda müşteriye olabildiğince hızlı servis vererek rekabetin içerisinde olabilmektir. Şuanda Ankara’da ve İstanbul’da merkezlerimiz bulunmakta. Önümüzdeki dönemde de Adana ve İzmir’de bölge olarak bu işi büyütüp geliştireceğiz. 5 yıllık hedefimiz var. Bu istihdamı bin 500’lerden 3 binlere, dolaylı istihdamı da 30 binlerden 50 binlere taşımak istiyoruz. Bu yatırım hepimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

orsiad_1119Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, ilçede imar sorunu nedeniyle istenilen büyümeyi gerçekleştiremediklerine dikkat çekti. Edis, “İlçemiz artık kabuğuna sığmıyor. Sanayide ve yapılaşmada sıkıntı yaşanıyor. Koruma kurumunun aldığı kararlar yerinde ve uygulamada hiç de uygun yapıldığını görememekteyiz. Bugün 1960 ve 1970 yılında yapılan bir evi tarihi ev olarak tescilliyoruz. Koruma altına alınmış bu evlere bir çivi çakamıyoruz. Örneğin devlet hastanesi yaptırıyoruz, alt kısmına doğalgaz, kanalizasyon bağlantılarını yapamıyoruz. Bunun nedeni imar planının uygun olmadığıdır. İmar planının inşallah düzeleceğine inanıyoruz. Buradan bütün Turanlar gruba ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu yatırımların devamı gelir” dedi.
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar da, “Ülkemizin geçtiği bu zor süreçte bugün yine bir yatırımın hayata geçirilmesinin gururunu yaşıyoruz. Turanlar ailesini kutluyorum. İstihdamıyla ülke ekonomisine katkı sağlayan, Turanlar grup başkanına şükranlarımı sunuyorum. Bu kuruluşun inşallah büyüyerek gelişerek şehrimize ve ülkemize katkı sağlamasını umut ediyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, “Vezirköprü ilçe kaymakamı olarak böyle büyük bir tesisin açılışından gurur duyuyorum. Vezirağaç gibi bir tesisin Vezirköprü’de olması bizim için ayrı bir avantaj ayrı bir kolaylık. Turanlar ailesine böyle tesisi şehrimize kazandırdığı için teşekkür ediyorum” dedi. 
Konuşmaların sonrasında açılış kurban kesimi ve dualar eşliğinde yapıldı.