VİZYON2020: Kanada Orman Ürünleri Sanayinin Geleceği

Kanada Orman Ürünleri Sanayi
Kanada Orman Ürünleri Sanayi

Kanada Orman Ürünleri Derneği Başkan Yardımcısı Catherine Cobden; “Kanada orman ürünleri sanayi kararlı bir şekilde hareketli olmaya devam ediyor. Daha yenilikçi, daha çevreci ve daha küresel olmak için dinamik bir dönüşüm geçiriyor. Yeni açıklanan Vizyon2020 planıyla sektördeki yükseliş devam edecek ve ürün, performans, işgücü gibi konularda önümüzdeki yıllardaki hedefleri büyüyecek.”

Kanada Orman Ürünleri Derneği (FPAC), Kanada’daki ahşap, kağıt hamuru ve kağıt üreticilerinin ulusal ve uluslararası anlamda sesi olan bir organizasyon. Kanada’nın orman ürünleri sanayi 57 milyar dolarlık üretimi, bugünkü Kanada’nın gayrı safi yurtiçi hasılasının % 12’sini temsil ediyor. Buna bağlı olarak ülkenin en büyük işverenlerinden biri olarak da, ülke genelinde 230.000 Kanadalı çalışanı istihdam ediyor. FPAC orman ürünleri sektöründeki en büyük Kanadalı üreticileri temsil etmesinin yanı sıra, tüm FPAC üyelerinin tarihi Kanada Kuzey Orman Anlaşması imzalamasıyla da dikkat çeken bir kuruluş.

FPAC, sektörün mevcut gelişmeleriyle ilgili çalışmalarının dışında, gelecek planları için de büyük çabalar gösteriyor.

FPAC Başkan Yardımcısı Catherine Cobden, Vizyon2020’yi şöyle özetliyor; “İlk hedefimiz, yenilikçi yaklaşımlar ve büyüyen pazarlarla 2020’ye kadar ek bir 20 milyar dolar veya yaklaşık %35’lik bir artış sağlamak. Kanada’nın ağaçlardan elde edilen yeni ve yenilikçi ürünler konusundaki araştırma ve çalışmalarını yapılandırması gerekiyor. İkinci hedef ise, sektörün çevre ayak izinde % 35 iyileşme sağlamak için çevresel performansını artırmak. Üçüncü hedefin ana merkezi kadınlar, Aborjinler ve yeni Kanadalılar olmak üzere “insanlar”dan oluşan en az 60.000 yeni işgücü istihdamı sağlamak. Tüm bu hedeflere ulaşmanın kolay olmayacağını biliyoruz. Ama şüpheniz olmasın. Orman şirketleri, Kanada’nın orman ürünleri endüstrisinde cesur yeni bir gelecek grafiği çizen Vizyon2020’de belirtilen hedeflere ulaşmak için kararlılar.”