Woodura® – Daha güçlü ve daha akıllı bir ahşap döşeme

 

Välinge tarafından üretilen Ahşap Tozu Teknolojisi, farklı yüzeyler ve ürünler oluşturmak için uygulanan çok yönlü bir yöntemdir. Bu teknolojinin en güzel örneklerinden biri de yüksek darbe dayanımı ve geliştirilmiş aşınma direnci ile Woodura’dır.

Woodura teknolojisi ahşap kaplama için erimiş ahşap esaslı toz kullanır. Toz ahşabın doğal deliklerini mükemmel bir şekilde doldurur ve ahşap görünümünü artırırken, macun işlemleri gereğini ortadan kaldırır ve güçlü bir yüzey oluşturur. Bir Woodura tabakası, geleneksel bir katı meşe tabakanın sertliğinin yaklaşık üç kat daha fazla olan 10 HB bir Brinell sertliğine sahiptir.

Toz karışımı ahşap (tercihen mevcut zımpara ya da öğütme işlemleri geri dönüşümlü), bağlayıcı, pigment ve sabit partiküller gibi diğer katkı maddelerinin kuru bir karışımıdır.

Toz karışımı, bir çekirdek levhaya, tipik olarak HDF ve tercih edilen kalitede (kaba ve pürüzsüz, vs.)bir ahşap kaplamaya, üzerine serpilmiş olan tozun üzerine yerleştirilir. Tahta parçası geleneksel kısa çevrim sıkıştırılmasıyla basılır. Kaplama 160-180 ° C aralığındaki sıcaklıklarda, 40 bar basınçta sıkıştırılır, kısmen melamin formaldehid reçinesi ile emprenye edilir. Malzeme kombinasyonu, yüksek ısı ve basınç sayesinde yüksek darbe direncine sahip olan bir takviye edilmiş bir ahşap yüzeyli ürün oluşturulur.

Woodura product build-up

Tek teknoloji, çok sayıda ürün

Woodura ürünü, farklı renklerde, farklı kaplama nitelikleri ve toz karışımlarını birleştirerek, tasarımları geniş bir yelpazede oluşturmak için bir özgürlük sağlar. Sıkıştırma sonrasında, Woodura ürünlerine daha çok tasarım olanakları ekleyerek geleneksel ahşap döşeme yüzey işlemleriyle uygulama yapılur. Välinge’nin bünyesindeki Woodura üretim kapasitesi, lisans için geniş bir hizmet yelpazesi sağlarken, örnek kapasiteden başlangıç eğitimine, ürün çeşidi geliştirmeden müşteri desteğine kadar hizmet sunulması söz konusudur.

Woodura production process

Özellikler ve faydalar

  • Olağanüstü darbe dayanımı ile dayanıklı gerçek ahşap yüzey
  • Ahşap gözenekler ve çatlaklarda otomatik dolum
  • Kabartma olanakları
  • Çoklu tasarım olanakları