YAPIDA ESTETİK İÇMİMARLAR İLE SAĞLANIR!

İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan Domotex Middle East Fuarı’nda, 9.Kasım.2013 tarihinde yapılacak İçmimarların İnşaat Sektöründeki Yeri başlıklı YES 2013 Forumu, iç mimari alanında önemli gelişmelere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. ile GET Dış Ticaret LTD ŞTİ – ORSİAD Gazetesi’nin ortak çalışmasının sonucu olarak organize edilen forum ve seminerin gerçekleştirilmesi, iç mimarlık mesleğinin, üniversite diplomasına sahip yetenekli ve yeterliliği olan kişiler tarafından yapılması gerektiğinin önemini de dikkat çekecek.

İnşaat sektöründe, içmimar ve tasarım yapan kişilerin mutlaka proje aşamasından itibaren yer almaları ve yapıların inşaat kalitesi, estetik bütünlüğü açısından çok önemlidir. Yapıda Estetik İçmimarlar ile Sağlanır (YES) sloganıyla başlatılan ve her yıl terkrarlanması planlanan bu forum, içmimarlık mesleğinin de hak etmiş olduğu yeri bulmasında önemli bir rol oynayacak.

İç Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Mimar Taner Gültekin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:İç mimari isminde de anlaşılacağı üzere estetik fonksiyonların biçim ve şekillerle, renk ve ışık bütünlüğü içerisinde sunulma sanatıdır. Günümüzde hızla devam eden inşaat sektörü içerisinde, dış yapı estetiğine önem verilmektedir. Bu sebeple de çoğu zaman, yaşanılacak mekanların estetik ve fonksiyondan uzak olması söz konusudur. 4-5 yıl üniversitede, İçmimari ve Tasarım bölümlerinde okuyarak mezun olan ve bu işi profesyonel anlamda sürdüren meslektaş grubumuzun üstüne düşen çok önemli görevleri, proje aşamasından başlayarak yakın disiplin ile takipetmelerini ve diğer inşaat meslektaşlarımızla birarada tıpkı bir orkestra gibi ahenkle, yapı içi ve yapı dışı estetiği ile bütünlük ve fonksiyon içermesini de sağlayacaktır. İnşaat sektöründe yer alan diğer meslek grupları maalesef, içmimariyi tamamen bir mobilya yerleştirme duvar kağıdı ve boya yapılması, halı ve perde kullanılmasıyla sınırlandığını düşünebilmektedir. Tüm bu bahsettiklerimin dışında, mekanların rahat kullanımı ve insan, eşya ilişkileri, örneğin; çocuk, yaşlı, engelli, şişman bireylerin de bu yapılarda rahat yaşıyabilmelerini sağlarken estetik dokunuşu güçlendirmek içmimarların görevi arasındadır.”

Ortalama 100 dk sürecek olan YES 2013 Forumu, 9. Kasım.2013 tarihinde saat 14.30’da, fuaye alanına kurulacak özel toplantı alanında ve herkese açık olarak yapılacaktır.