Yasa Dışı Kereste Kesiminin Yapıldığı Ormanlar Tehlike Altında

BM Çevre, Danube Havzası ve Karpatlar Dağları’nın oluşturduğu ve Avusturya, Bosna Hersek, Bulgaristan Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Romanya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, güney Polonya ve güney Almanya’nın bir kısmının veya hepsinin bulunduğu bölgedeki “yasa dışı ağaç kesimi ve vahşi yaşam ticaretinin”, bölgedeki biyo-çeşitliliğe zarar verdiğini ve insanların yaşamını etkileme ye başladığına dikkat çekti.

BM’in yayınladığı raporda, UNESCO Dünya Mirası kapsamında korunmaya alınan ve yasa dışı kereste kesiminin yapıldığı ormanlık bölgelerin tehlike altında olduğu belirtildi.

Romanya’da 345 orman bölgesinde yapılan bir araştırmada, yasa dışı kereste kesiminin sürdürülebilirliği korumadaki en büyük engel olduğu açıklandı.

BM Kereste Yönetmeliği (UN Timber Regulation) bölgedeki yasa dışı kereste kesimiyle mücadeleye 2013’te katıldı ve Avrupa genelinde yasa dışı yollarlar elde edilen kereste alım ve satışını durdurmayı hedefledi.

BM Çevre Başkanı Erik Solheim, “Bölgenin bu şekilde yağmalanması, doğal kaynakların gelişimini kısıtlıyor ve devleti, eğitim ve sağlık alanlarındaki iş imkanlarını teşvik etmede engelliyor. Bu kaynaklar yağmalanmak yerine, gelecek nesilleri için sağlam bir temel olarak korunmalı” dedi.

Bölgedeki yasa dışı ağaç kesimi ve vahşi yaşam ticaretiyle başa çıkmak için araştırma yazarları, ülkeler ve kuruluşlar arasındaki uluslararası işbirliklerinin artması ve veri paylaşımı ve yasa uygulamaları konusunda görüşmeleri gerektiğini tavsiye etti.

Danube-Karpatlar bölgesi başta olmak üzere, dünya genelindeki doğal yaşamı korumak için Avrupa Parlamentosu 15 Kasım’da, Avrupa Komisyonu’nun sunduğu Doğa Eylem Planı’nı kabul ederek, şu ana kadar yapılan uygulamaları güçlendirme kararı aldı. 2017 yazında, Ukrayna’daki beş bin hektarlık balta girmemiş kayın ormanları ve Romanya’daki 24 bin hektarlık ormanlık alanlar UNESCO Dünya Mirası’na kabul edilerek, doğal varlığın önemi bir kez daha gösterildi.