Yeni Teşvikler

İş dünyası teşviklerden bihaber hiç bir işletme kalmaması için harekete geçti. Yeni teşviklerin anlaşılması ve kaynakların doğru kullanılması için 5 ayda 12 ilde “Üreten Türkiye Konuşuyor” etkinlikleri yapılacak.

EKONOMİ dünyası, teşvikleri anlatmak için bir dizi toplantıya hazırlanıyor. “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarının ilki Van’da olacak ve toplam 12 ilde yapılacak. Toplantılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk-İş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) katılımıyla yapılacak.

“Üreten Türkiye konuşuyor” etkinliklerinin tanıtımı için TOBB’da yapılan toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin son dönemde istihdamı, ticareti, sanayiyi ve tarımı destekleme yönünde attığı adımları anlattı. Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimizin, vatandaşlarımızın pek çoğu, verilen yeni teşviklerden, desteklerden bihaber. Devletimiz teşvik veriyor ama yeterli başvuru olmadığı için pek çok kaynak kullanılamıyor. İşte bu iletişimi sağlayabilmek için yeni bir kampanya başlatıyoruz. Mademki hükümetimiz bu kapsamda bize önemli destek vermekten çekinmiyor, yanımızda duruyor, bizim de bu noktada üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bu kapsamda, ‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ toplantılarıyla, devletimizin verdiği destekler konusunda üyelerimizi bilgilendirme çalışmasına başlıyoruz” dedi. Söz konusu çalışmalarda sadece bilgilendirme yapılmayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, sorunların ve taleplerin doğrudan bakanlara, hükümete iletilmesini sağlayacaklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarını, yaklaşık 5 aylık bir süreç boyunca, 12 ilde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci başkanlığında yapacaklarını söyledi.