Yıldız Tasarımcı Alfredo Häberli

Dünyaca ünlü İsviçreli tasarımcı Alfredo Häberli, DOMOTEX 2017’nin özel konuğu olarak 14 Ocak 2017’de Hanover’de gerçekleşecek döşeme fuarında yerini alacak. Almanya’daki Domotex 2017 bu yıl da çok sayıda uluslararası başarıya sahip tasarımcılar ve mimarları ağırlarken döşeme sektörüyle ilgili trendler ve gelişmelerin değerlendirilmesine ev sahipliği yapacak.

 

Zürih’teki stüdyosunda çalışan Häberli, dünyaca ünlü Alias, Camper, Georg Jensen, Kvadrat, Iittala, Moroso, Ruckstuhl, Vitra, BMW, Fürstenberg ve Parador gibi şirketleri içeren geniş bir müşteri portföyüne mobilya, aydınlatma ve ev aksesuarları tasarlamaktadır. Arjantin doğumlu tasarımcının ürünleri karakteristik olarak minimalist özellikler gösterirken, kullandığı malzemeler de çağdaş form ve fonksiyonun sezgisel anlayışını vurgulamaktadır. Häberli ayrıca, mağaza, restoran ve oteller için yaratıcı iç mekanları tasarlayarak kendisi için bir isim yapmıştır. Batı Zürih’teki bir tasarım oteli için 25 saatte 60 banyo ürününden halılara kadar çok sayıda tasarım gerçekleştirdi. Häberli’nin her odaya yerleştirdiği ve Zürih şehriyle bağlantısı olan objeler dikkat çekicidir.

 

Häberli’nin zengin ürün tasarımları, farklı projelerdeki dikkat çeken imzası onu DOMOTEX için ideal bir elçi yapmaktadır. Häberli, mimarlar, tasarımcılar, planlamacılarla yine dünyaca büyük gelişmelere ev sahipliği yapacak olan DOMOTEX fuarında 14 Ocak’ta 6 no’lu salonda bulunan “Yenilikler” bölümünde bir konuşma yapacağını ifade ederken şunları söyledi: “Döşeme hala bireysel bir ifade şekli olarak oda tasarımının ayrılmaz bir parçası konumundadır. Sadece ikinci bir bakışta fark edilebilecek şaşırtıcı desen ve dokuları ortaya çıkaran şekilde tasarlanabilir. Etkisi önemlidir. Tasarım duyguları uyandırmalı ve odanın karakterini güçlendirmelidir.

 

DOMOTEX fuar yetkilileri Häberli’nin varlığının, fikir ve ilham anlamında fuara taze, sürprizlerle dolu orjinal bir bakış açısı getireceğini ifade ettiler. Ünlü tasarımcıyla iletişim kurma imkanı yakalayacak fuar katılımcılarını, bilgilendirici olduğu kadar heyecanlı fikirlerin de beklediği söyleniyor.

 

Rehberli turlar eşliğinde gezilebilecek DOMOTEX Diyaloglar programı ve Yenilikler bölümü, her yıl olduğu gibi bu yıl da, sektöre pratik ve yaratıcı seçenekler sunacak. Zemin döşeme sektöründeki yeni ürünler ve gelişmeler, DOMOTEX’in 6, 9 ve 17 numaralı salonlarında ziyaretçilerle buluşacak.