Yonga Levha Sanayicileri Derneği, Genel Sekreteri Serhat Dayanıklıoğlu, “Türkiye’nin Yonga Levha ve Lif Levha (MDF) Sektörünün Değerlendirilmesi”

başlığı altında konuşmasını yaptı. 1985 yılında kurulan dernekte bugün, toplam 43 tesis bulunduğunu söyledi. Derneğin amaçlarını açıklayan Dayanıklıoğlu, öncelikli görevlerinin hammadde paylaşımı konusu olduğuna dikkat çekti. Ülkemizdeki ilk yonga fabrikasının 1955 yılında İstanbul’da kurulduğunu hatırlatan Dayanıklıoğlu, levha sektörünün toplam cirosunun, iç pazar ve ihracat dahil olmak üzere 2.6 milyar USD olduğunu belirtti. Serhat Dayanıklıoğlu şöyle devam etti; “Sektörümüzde, Lif levha olarak Avrupa’da 1., Dünyada 2. Sıradayız. Yonga levhada ise Avrupa’da 3., Dünyada 5. Sırada bulunuyoruz. Üretim olarak baktığımızda, 1985 yılından 2000 yılına kadar sabit büyüme, 2000 yılından sonra artışla, toplam 11 bin m3 /yıl yükselen rakamlara ulaştığımızı söyleyebiliriz.”

Dayanıklıoğlu konuşmasında, sektörün en önemli probleminin, ana hammadde olan odunun yeterli olmaması ve buna bağlı olarak hammaddenin pahalı olmasının altını çizdi.

Mobilya sektörüyle ilgili de veri paylaşımında bulunan Dayanıklıoğlu, Türkiye mobilya sektörünün büyüklüğünün 8-9 Milyar $ olduğunu ve takribi 300 bin kişi çalıştığını ifade etti. Yonga levha üretiminin % 73,5’lık bir kısmının mobilya alanında tüketildiğini hatırlattı.