Yozgat’ta ahşap oymacılığının son temsilcisi

Yozgat’ta Ermeni ustasından öğrendiği ahşap oyma sanatını, 1978 yılından beri sürdüren 58 yaşındaki İsmail Kuraner kentin kültürel değerlerini ahşaba işleyerek sanat eserine dönüştürüyor.
Yozgat’ta uzun yıllar bisiklet tamiratı işiyle uğraşan ve bunun yanı sıra Ermeni ustasından öğrendiği ahşap oymacılığı mesleğini sürdüren İsmail Kuraner, Saat Kulesi, Çapanoğlu Büyük Cami gibi Yozgat’ın kültürel değerlerini sanata dönüştürüyor.

Tarihi Saat Kulesi ve Çapanoğlu Büyük Cami gibi Yozgat’ın simgelerini ahşaba işleyen Kuraner, bunun yanı sıra anahtarlık ve süs eşyaları da hazırlayarak iş yerinde satışa sunuyor. Yozgat’ta sanata ve sanatçıya gereken değerin artık verilmediğini dile getiren Kuraner, yaptığı ürünlerin eskisi kadar alıcısının olmadığından yakındı.

Kuraner,”Geçimimi yıllardır bisiklet tamiratıyla sağlıyorum. Boş zamanlarımda da ahşap işiyle uğraşıyorum. Yozgat’ın kültürel simgelerinden maket, süs eşyası ve anahtarlık yaparak satışa sunuyorum. Ahşap oymacılığı sanatı gelecek nesillere mutlaka aktarılmalı. Ama maalesef bu sanata ilgi yok. Ben artık bu sanatın son ustayım” dedi.