“Zemin Sektörünün Geleceği Bu Forumda…”

ZGF, sektörün nabzını belirleyecek ve gelecek dönemler için de ışık tutacak bir forum. Organizasyonla ilgili daha detaylı bilgi almak için sorularımızı editörümüz Fikret Demir’e yönelttik.

Türkiye, dünya genelinde zemin sektöründe her geçen gün çok daha önemli bir konuma geliyor. İşte bunun bir göstergesi olarak da Domotex Middle East 8-11 Kasım,2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Zemin sektörü açısından büyük önem taşıyan bu fuarın açılışında yer alan “Zeminin Geleceği Forumu” ise sektördekiler için kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor. Dünya fuarcılığında bilinen markalardan biri olan Hannover-Messe ile gazetemiz ORSİAD’ın ortaklaşa organizasyonu ile gerçekleşecek olan ZGF, sektörün nabzını belirleyecek ve gelecek dönemler için de ışık tutacak bir forum. Organizasyonla ilgili daha detaylı bilgi almak için bu kez sorularımızı editörümüz Fikret Demir’e yönelttik.

*Fikret bey, ilk kez gerçekleşecek olan ‘ZEMİNİN GELECEĞİ FORUMU’nun öneminden bahseder misiniz?
Fikret Demir: Tabii ki! Bilindiği gibi Türkiye, makine halısında üretim yapan ülkeler arasında birinci sırada gelmektedir ve parke sektöründe de nerdeyse Orta Doğu ve Afrika’da en çok satılan ülke ünvanını elinde bulundurmaktadır. Keza ülkemizde üretilen PVC ürünleri Çin dahil birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Hal böyle iken ZGF’yi Türkiye’de yapmak, zemin sektörünün geleceğini burada belirleyen bir toplantının yapılması zaruriyetinden kaynaklanmıştır. Biz de yeni ama sektöre gönül vermiş tecrübeli bir yayın kuruluşu olarak Hannover-Messe’nin İstanbul’da düzenlediği Domotex Middle East fuarının bu toplantı için en doğru adres olduğu düşündük ve hemen harekete geçtik. Fuarı düzenleyen yetkililer ile yaptığımız toplantılar sonucunda , fuarın açılış günü olan 8 Kasım 2012 tarihinde zeminin geleceğini belirleyecek olan bu forumu yapmaya karar verdik.

*Peki konu başlıkları nelerdir ve forumda hangi sektörlerden konuşmacılar yer alacak?
Fikret Demir: Forumu 3 sektör 3 konu başlığında topladık. Sektörler; Parke, PVC, Halı olarak belirlendi. Konu başlıkları ise her sektör için 3 ana başlıkta toplanıyor. Değerli konuşmacılarımız da bu konular hakkındaki değerli fikirlerini bu forumda paylaşacaklar. Sektörün sorunlarına değinirken çözüm önerilerini de sunacaklar. Konuşmaların içeriklerinde zemin sektöründe gelecekteki yeni desenler ve trendlerden, pazarlama ve satış konularına, finansal beklentilerden, şu andaki eksikliklere kadar farklı konulara değinilecek.

* Konuşmacıları belirlerken kriterleriniz neler oldu?
Fikret Demir: Kriterlerimizin en önemlisi kendi sektörlerine hakim ve sektörde söz sahibi olan kişilerden konuşmacılar seçmiş olmamızdır. Diğer forumlardan farkımız da; seçtiğimiz konuşmacıların bu sektörün içinde yaşayan, sektörün canlı oyuncuları olmaları ve tüm konulara muktedir olmalarıdır.

*Kaç konuşmacı olacak ve forumun toplam süresi nedir?
Fikret Demir: Toplam 9 ya da 10 konuşmacı olacak, lakin sektör dernek başkanları ile bu sayı artabilir. Forumun toplam süresi de 100 dakika olarak düşünülüyor.

*ZGF’nin devamı olacak mı?
Fikret Demir: ZGF’yi Hannover-Messe ile birlikte organize ettiğimizden, bundan sonrasında ne zaman ve nerede devamının olacağı da alınacak ortak kararlarla açıklanacaktır. Lakin şunu söyleyebilirim ki, ZGF hakkında çok güzel ve değişik istekler de hali hazırda mevcuttur. İsim ve marka hakkı, Get Dış Ticaret LTD ŞTİ ait olan ZGF’yi belki yurt dışında ya da Türkiye’nin başka şehirlerinde de organize edebiliriz. Dediğim gibi bu iki kuruluşun vereceği ortak karardan ve 8 Kasım’daki ilk forumdan sonra belli olacaktır.

*Son olarak eklemek istediğiniz ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz başka bir bilgi var mı?
Fikret Demir: Sektörün genç ve farklı yayın kuruluşu ORSİAD olarak böylesine önemli bir organizasyona, yine çok önemli bir uzman kuruluş olan Hannover-Messe ile birlikte imza atmaktan gurur duyuyoruz. Bu forum zemin sektörünü yerinden sarsacak stratejilere neden olabileceği gibi, iş adamlarımız için de yepyeni bağlantılar kurabilecekleri bir platform yaratacağından pazarın nabzını tutacak bir organizasyondur. Örneğin forum sırasında A1 V.I.P salonunda 160 işadamı ana salonda birebir, B1 V.I.P salonunda 200 işadamı canlı projeksiyon perdesinden izleyerek forumu takip edebileceklerdir. Dile getirilecek konular ve forum içeriği 2013 ve daha sonrasına ışık tutacacak bilgiler sunacaktır. İşte bu yüzden tüm ilgilileri davet ediyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için gazetemizle bağlantıya geçilebilir ve ayrıca internet sitemiz olan www.orsiad.com.tr den bilgi edinilebilir. Zemin sektörüne gönül veren herkesi bu fuara ve fuarın en önemli olayı olan forumumuz ZGF’ye bekliyoruz!