ZOW 2014 İstanbul Fuarını Aykut Bey’ le Konuştuk

ZOW 2014 bu yıl neler yapacak, fuara kimler gelecek, ziyaret edenleri ne gibi showlar, etkinlikler bekliyor?

Dünyanın her köşesinden iş bağlantıları yapmak amacıyla gelen sektör liderlerini buluşturduğumuz Mobilya Yan Sanayi ve İç Tasarım Tedarik Fuarı ZOW’u, bu yıl 20- 23 Mart  tarihleri arasında gerçekleştiriyoruz. Yerli ve uluslararası yaklaşık 250 katılımcı ile binlerce ziyaretçi, sektöre dair son gelişmeleri ZOW’da görme fırsatı yakalayacak. Büyümek için yurt dışına açılmanın gerekliliğine inanan mobilya yan sanayi üreticilerinin heyecanla beklediği fuarımızın, sektörün 2014 yılı trendlerinin de belirleyicisi olacağına inanıyorum.

ZOW İstanbul’da İsveç, İtalya, Almanya ülkelerinin yanısıra Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan ile Libya, Cezayir gibi  Kuzey Afrika ülkelerinden de binlerce kişiyi ağırlayacağız. AGT, ASD Laminat, Bakış Kapak, Çebi Kilit, Gentaş, Gizir Profil, Işık Profil, Kapsan, Mesan Plastik, Samet ve Schattdecor gibi kendi alanının en önemli isimlerinin yerlerini şimdiden ayırttığı ZOW 2014 ile yerli ve uluslararası birçok üreticinin pazarlama faaliyetlerine katkı sağlayacağız. 20-23 Mart tarihleri arasında sektörün kalbi, dünyadaki diğer örnekleri gibi katılımcı ve ziyaretçilerine workshop konseptine dayalı bir iş platformu sunan ZOW İstanbul’da atacak.

CLK_7896small

Biliyorsunuz ki ZOW Türkiye olarak üç yıldır düzenlediğimiz seminerler programı ile kimliğimizde eğitici özelliğini bulunduruyoruz. Bu sene süpriz ve etkinliklerimiz yine ZOW Essentials üzerinde yoğunlaşıyor. Essentials Seminerler programımız, fuar gibi kendi alanında da hızla ilerliyor. Bu sene Konsept Projeler işbirliğinde düzenleyeceğimiz Essentials Seminerler Programı’na ana konuşmacı olarak dünyaca ünlü mimar ve tasarımcı Massimo Iosa GHINI’yi dahil ettik. Essentials’a her sene kendi alanında dünyanın en iyisini getiriyoruz. Açılış yılında Karim Rashid’i, geçtiğimiz yıl da Dror Benshetrit’i getirdik. Bu sene de programa; mimari, içmimari ve ürün açısından birbirinden çok farklı alanlarda çalışmaları bulunan dünyanın da yakından tanıdığı mimar ve tasarımcı Ghini’yi getiriyoruz. Dünyanın en eski ve en saygın tasarım ödüllerinden biri olan Uluslararası Red Dot Tasarım Ödülü’yle de onurlandırılan ünlü mimarın seminer başlığı “Kültürle Şekillenen Tasarım” olacak.  Seminer programının açılış ve kapanış konuşmalarını ise 200’ ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim, heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması bulunan Yılmaz ZENGER yapacak. Essentials’ta mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyeliklerinin yanı sıra, üçü birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve uygulanmış projeye sahip ODTÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdi GÜZER de yer alacak. Evrenol Architects’in kurucusu, projeleri MIPIM’de ödüllendirilen Yüksek Mimar Mehpare EVRENOL de sektörün girişimcilerini ve mimarları buluşturacak bir panel düzenleyecek.

görsel_1

Geçen sene gerçekleştirilen fuarımızda “Kentsel Dönüşümün İç Mimariye Etkisi”ni işleyerek yurt içi ve yurt dışından binlerce mimar, iç mimar ve tasarımcıyı buluşturduk. Bu yıl da yeni nesil çevre dostu mobilyaların geliştirilmesine yönelik nanoteknolojik çalışmaların tanıtılmasına ön ayak oluyoruz. Termal stabilitesi yüksek, formaldehit emisyonu düşük, yüksek mukavemetli ahşap levhalar, sandviç kompozitler ve laminat parke  gibi mobilya firmalarının yeni gözdesi olacak ürünler ilk kez ZOW İstanbul’da sergilenecek.