AHEC ve Benchmark, Londra Tasarım Festivali 2014 süresince devam edecek “Dilek Listesi” sergisi için işbirliği yaptılar

  

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği, Amerikan SertAğaç İhracat Konseyi (AHEC), Londra Tasarım Festivali 2014 kapsamında Benchmark Mobilya ile yapacakları işbirliğini duyurdu. Saygıdeğer mimarlar ve tasarımcılardan oluşan bir liste, bu yıl 13-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Londra Tasarım Festivali kapsamında, Victoria & Albert Müzesi (V & A) içinde sergilenecek olan ‘Dilek Listesi’ adı altındaki zorlayıcı enstalasyonu yaratmak için işbirliği yapacaklar. Proje, AHEC’in Amerikan sertağaçlarının teşviğini hedefleyen ve aralarında David Adjaye, Matteo Thun, Sou Fujimoto, Amanda Levete gibi önemli isimleri içeren önceki girişimleri üzerine inşa edilmiş bulunuyor.

Benchmark kurucularından Terence Conran’in, dostlarına yazdığı mektuplarda sorduğu “Evinizde her zaman istediğiniz ama bir türlü bulamadığınız şey nedir?” sorusu projeyi teşvik etti. Tabii ki dostlarından bazıları, aynı zamanda mimarlık ve tasarım dünyasının ünlü isimleriydi. Paul Smith, Norman Foster, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Richard ve Ab Rogers ile Allen Jones hangi ürünlere hasret kaldıklarını belirttiler. İşte şimdi, bu ‘büyüklerin’ danışmanlığında, geleceğin ünlü isimleri ‘Dilek Listesi’ için istenen öğeleri tasarlıyorlar.

Böylesine açık bir özet, tasarımın olağanüstü bir şekilde yayılmasını garantilerken, kerestenin çeşitliliğini kutlama amaçlı ve tek bir materyalden elde edilebilen muazzam çeşitliliği gözler önüne sermesi için, her bir projenin, tek bir madde olan Amerikan sertağaçlarıyla üretilecek olması, büyük bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, ürünlerin çeşitliliği, Benchmark’ın ahşap ve vasıflı işçilik anlayışındaki derinliğini gösteriyor. Tüm öğeler, Temmuz başında Benchmark’ın Berkshire atölyelerinde gerçekleşecek olan ‘yapma haftası’ sırasında Amerikan sertağaçlarıyla hazırlanacaklar.

Terence Conran and Sean Sutcliffe (Photo Credit - Angus Thomas)

Zanaatın güç merkezi olan Benchmark, dünyanın en büyük tasarımcılarının biraraya gelerek ahşabın sınırlarını zorladıkları bir yerdir” diyen Benchmark kurucularından Sean Sutcliffe, sözlerine şöyle devam ediyor; “Dilek Listesi’ndeki tüm ürünlerin çeşitliliği ve bunların hepsini yoğun geçecek olan bir haftada yapmak, katılım gösteren herkesi test edecektir. Bu aynı zamanda bol tasarım ve yapım yeteneğinin etkileşimi ile zenginleştirilmiş, müthiş bir öğrenme platformu olacaktır. 50’den fazla yetenekli ustaların yer aldığı atölyemizde, biz on muhteşem sonucu göreceğimizden eminiz.”

Bu kapsamda Sebastian Cox, Terence Conran için bir çalışma alanı tasarlayacak, Norie Matsumoto, Norman Foster için mükemmel bir kalemtıraş yapacak, Win Assakul ise Amanda Levete için uzatılabilir meyve ya da peynir kasesi tasarımı gerçekleştirecek. Studio Areti’yi oluşturan kızkardeşler, John Pawson için bir üçgen raf, eğimli kapı ve bir kanca olmak üzere üç öğe tasarlıyorlar. Felix de Pass, Alison Brooks için mutfak tabureleri tasarlarken, Gareth Neal, Zaha Hadid için sofra takımı hazırlıyor. Moda ikonu Paul Smith, Nathalie de Leval’den bir bahçe deposu isterken, Barnby & Day, Alex de Rijke için harıl harıl bir yemek masası tasarlamakla meşguller. Richard Rogers ile Ab Rogers, Xenia Moseley’den bir merdiven rica ettiler ve Lola Lely, Allen Jones için bir şezlong tasarlıyor.

The Wish List - Commissioners and Designers (Photo Credit - Petr Krecji)

AHEC’nin Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles ise konuyla ilgili şu açıklamada bulunuyor; “Derneğimiz ile Londra Tasarım Festivali işbirliği, son yıllarda, aralarında Sclera Pavilion (Sclera Pavyonu), Timber Wave (Kereste Dalgası), Endless Stair (Sonsuz Merdiven) ve Out Of The Woods (Ormanların Dışında/Tehlikeden Uzak) adlı sergiler gibi bir seri yenilikçi kurulumlarla sonuçlanmıştır. Bu proje, Benchmark ile çalışmış olmanın tecrübelerine dayanarak, Amerikan sert ağaçlarındaki çok yönlülük ile birlikte, hem büyük hem de küçük tasarımları ile deneyimleme fırsatı vermesiyle ilgilidir. AHEC’in ‘Dilek Listesi’ gibi yaratıcı tasarım projelerine süregelen desteği, sürdürülebilir malzeme performans potansiyelini göstermektedir ve değerli bir ilham kaynağı olmaktadır.”

The Wish List (Photo Credit - Nigel Melling)

Üretim süreci sırasında, ekipler 19 Amerikan sertağaç türleri üzerinde yapılmış AHEC Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) araştırma verilerini kullanarak, her bir nesne için çevresel etkiler yaratan tüm malzeme girişleri ve enerji tüketimini kaydedeceklerdir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, gerçek anlamda çevreci çerçeveler kurmak ve gerçek sürdürülebilirliğini değerlendirmek için sanayiye yardımcı olan bilimsel bir araçtır. Sonuç, her bir ürünün altı kategoride yaratılmasındaki beşikten mezara etkilerini sunacaktır. En çok topikal etkisi bulunan kategorinin, küresel ısınma potansiyeli (GWP) ya da karbon ayak izi bulunmaktadır.

Sean Sutcliffe bu konuyu şöyle yorumluyor: “2012 yılında ‘Out of the Woods’ projesinde AHEC ile birlikte çalışırken, Benchmark, Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) ile dünyanın ilk ahşap mobilyalarını üretti. Şimdi biz, bu öğrenme üzerine inşa edeceğimiz ve yine LCA veri geribildirim temelinde rasyonalize edilebilecek tasarımları sağlayacak araçları geliştirmek istiyoruz. Bu, hızla gelişen bilim içinde çalışmak adına heyecan verici bir andır.

Buna ek olarak, AHEC ‘Dilek Listesi’ projesi için www.wishlistldf.info internet adresinde anlık yayınlanan bir mikrosite geliştirdi. Bu mikrosite proje ile ilgili tüm bilgiler için merkezi oluştururken, şu anda tasarım ekipleri ile ilgili detaylar ve proje açıklamalarının yanı sıra bazı görüntüler içeriyor. Bu proje için kullanılan malzeme, İngiltere merkezli ahşap ve panel ürünleri dağıtımcısı James Latham tarafından bağışlanmıştır.