Akça Plywood Rusya’da Tesis Kuruyor

Türkiye’nin en büyük plywood/kontrplak üretim kapasitesine sahip olan ve bölge ülkelerinde (Rusya hariç) liderliğe oynayan Akça Plywood yeni bir yatırım için düğmeye bastı. 2017 yılında üst üste bir çok yatırıma imza atan ve dikkatleri üzerine çeken firma Rusya’da yeni bir soyma tesisi kuruyor.

3000 m3 Aylık Kapasite

Firmadan yapılan açıklamada tesisin Perm Bölgesinde kurulmaya başlandığı ifade edildi. 3000 m3/ay papel üretim kapasitesine sahip olacağı bildirilen tesiste fizibilite raporlarına göre 110 kişinin istihdam edileceği öngörülüyor. Huş Plywood’a yönelik önemli bir adım olan bu yatırım ile birlikte firmanın hammadde konusunda uzun vadeli çözüm üreteceği ve önemli bir avantaja sahip olacağı görülüyor.

Fabrikanın arazisi alınmış durumda. Toplam 30,000 m2’lik alana sahip olan yatırımın 15,000 m2’sinin kapalı olacağı açıklandı. Tesis içi makine bağlantılarının yapıldığı ve yüklemelerin yapılmasının beklendiği bilgisine ulaşıldı.

“Allah’ın izniyle bir yatırıma daha yelken açtık. Türk plywood/kontrplak’ının ve markalarının ülke sınırlarını aşacağını her beyanatımızda söylüyoruz. Rusya tesisimiz de bu adımlarımızdan bir tanesi. Perm’e Ukrayna’daki 3000 m3/ay kapasiteli tesisimizin paralelinde yine çok güzel bir tesis kuruyoruz. 2018 yılı içerisinde devreye girmesini öngörüyorum. Diğer yandan Ukrayna’da bir Pelet tesisi kurduk. İlk olarak Avrupa’ya olmak üzere sevkiyatlarımızı başlatıyoruz. Bildiğiniz üzere Çorum fabrikamızda yeni makinelerin kurulumunun tamamlanması ile birlikte 6000 m3/ay kapasiteye ulaştık. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde makinelerin tam randımana geçmesi ve hava şartlarının da düzelmesi ile birlikte mevcut çalışan makinelerimiz dahilinde bu rakamın 7500 m3/ay’a çıkacağını öngörüyoruz. 

“Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye bir söz verdim ve bu sözü yerine getireceğim.”

Daha önce de söylemiştim; Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye bir söz verdim ve bu sözü yerine getireceğim. Türkiye’yi plywood/kontrplak üretiminde bölgenin tedarikçisi konumuna taşıyacağız. Bunu sadece ben değil tüm üretici dostlarımızla, bu işe gönül veren tüm millet sevdalısı insanlarla  beraber yapacağız.

“2018 yılında 10,000 m3/ay kapasitesine ulaşmış olacağız.”

2018 yılı Akça Kontrplak olarak yatırım planlarımız dahilinde yine Çorum’a Alman Grenzebach marka 6 katlı, 14 motorlu kurutma, 2 motorlu soğutma olmak üzere toplam 16 gözlü bir kurutma fırını daha getirdik. Fırın kurulumu fabrikada şu anda devam ediyor. Saatte 10 m3 kurutma kapasitesine sahip. Onun ve ek preslerin de kurulması ile bahar sezonunda kapasitemiz 10,000 m3/ay’a ulaşacak inşallah. Rusya’yı saymadığımızda, Türkiye değil tüm bölgenin plywood/kontrplakta en büyük kapasitesi olan tesise sahip olmanın gururunu yaşayacağız. Bu gurur sadece bizim değil tüm Türk Milletinindir. Türk Milletine hayırlı olsun.”