Ankara Zamlardan Şikayetçi

Türkiye’de mobilya üretiminin önemli noktalarından olan Siteler’de mobilya üreticileri, hammadde ürünlerindeki zamlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Geçen yılın ocak ayı ile bu yılın aynı ayında sünger, sunta, suntalam ve kereste vb. diğer ahşap ürünlerinde yüzde 50 artış olduğuna dikkat çeken Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarları Odası (ANKAMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, devletin zamlara müdahale etmesini beklediklerini söyledi. Büyük çaptaki tedarikçilerin de fırsatçılık yaptığını savunan Taklacı şöyle konuştu:

ÜRETİCİ SIKINTI YAŞIYOR

“Mobilya hammaddelerine yıl boyu gelen zamlara, KDV indiriminin sona ermesi ve Kuzey Irak pazarının kapanması gibi konular da eklenince üretici sıkıntılı günler yaşamaya başladı. Suntaya gelen zam 2017 ocak ayından beri toplamda yüzde 50’yi geçti. Suntada da bu yılın ilk aylarında yeni zamların geleceği konuşuluyor. Ukrayna’dan gelen tomruk ithalatının durdurulması fiyatları bir yılda yüzde 100’ün üzerine taşıdı. Türkiye’de petro kimya tesisleri bulunmadığı için poliüretan ve TDI üretiminin olmaması, Almanya’daki fabrikada çıkan yangın, ayrıca Çin’in Türkiye’de üretilen işlenmiş orman ürünlerine aşırı talep göstermesi aşırı zamlara sebep oldu.

TOMRUK SATIŞLARI DÜZENLENMELİ

Burada fırsatçılık yapmak isteyen büyük çaplı tedarikçilerin de getirdiği şişirme fiyatları göz önünde bulundurmak lazım. Piyasadaki durgunluğun üzerine zaten satışları durma noktasına gelen mobilyacı esnafı ürünlerine zam yansıtamadığından bir çok imalatçı kepenk kapatma noktasına geldi. Özellikle el işçiliği mobilyada piyasanın rahatlaması için devletimizin destek olması gerekli. Tomruk, poliüretan ve TDI başta olma üzere yeni pazarların bulunması, devletler arasında ticaret anlaşmalarının yapılması şart. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü’nün ihaleye çıkardığı tomruk ve işlenmiş kereste satışlarının düzenlenmesi, zaten yetersiz olan kereste stok satışlarının düzenlenmesi ve planlanması gerekiyor.

ÇİN BİZDEN ALIP LİDER OLACAK

Ülkemizde el işçiliği ürünler ayrı kategoride sınıflandırılmalı ve vergi düzenlemeleri farklı olmalı. El işçiliği mobilyanın katma değeri yüksek olduğundan, alınan vergilerle fabrikalar ve imalatçılar yarıştırılıyor, bu yarışın galibi belli. İmalatçılarımız devletten destek bekliyor. Devlet gereken desteği yapmazsa, üreticiler gereken zamları tüketiciye yansıtmak zorunda kalacak. Özellikle daha yılın başında suntaya gelen artı yüzde 15 zamla üreticilerimizin beli iyice büküldü, zamlar sadece sunta süngerle sınırlı da değil hırdavattan nakliyeye herşey zamlandı. Bu gidişata dur denmesse bizim suntamızı, bizden daha ucuza alan Çin, kendi ülkemizde pazarın lideri konumuna gelecek.”

MALİYET HESAPLAYAMIYORUZ

Siteler’de 1997 yılından bu yana mobilya üretimi yapan Uğur Yılmaz da “Zamlara yetişemiyoruz. Maliyet hesaplayamıyoruz. Zamlar bizi çok zor duruma soktu. Gerekli düzenlemeler olmazsa esnafı daha zor günler bekliyor” dedi.