Avrupa’da Ahşap İle Yapı Konferansı Yapıldı

Japonya kültürünün ahşap mimarisi ile olan vazgeçilmez bağlantısı CEI-Bois (Avrupa Ağaç İşleri Endüstrisi Konfederasyonu), FIEC (Avrupa Yapı Endüstrisi Federasyonu) ve EFBWW (Avrupa İnşaat ve Ağaç İşçileri Federasyonu) tarafından ortaklaşa düzenlenen konferans, Japon mimar ve Sapporo Fuji Kadınları Başkan Yardımcısı Profesör Riichi Miyake’nin açılış konuşma sıyla başladı. Miyake, Japonya’daki Sürdürebilir Toplum İçin Yeni Strateji adlı sunumuyla Japonya kültürünün ahşap mimarisi ile olan vazgeçilmez bağlantısına değindi.

Sağlıklı bir yaşam biçimi için ahşap materyalinin önemi

Avrupa Ağaç İşleri Endüstrileri ve Avrupa İnşaat Endüstrisi temsilcileri, inşaat dünyasındaki en son başarıları, son teknoloji ahşap bağlantısını, sağlıklı bir yaşam biçimi için ahşap materyalinin önemi gibi alanlarda örnekler paylaşarak anlatımlarda bulundular. En yüksek enerji tasarrufu ve enerji verimliliği standartları ile yeni ahşap yapı tekniklerinin nasıl profesyonel profiller oluşturduğuna dikkat çekildi. Avrupa İnşaat ve Ağaç İşleri Federasyonu, yeni yapı tekniklerine uyum sağlamak için çalışma koşullarına ve uygun eğitim politikalarına uyulması için gereken önemi vurguladı.

Etkinlik, konferans katılımcılarının, Ahşap Yapı ve İnşaat konusunu nasıl destekleyip daha önemli  bir konuma getirebilecek lerine dair canlı bir panel oturumu ile sona erdi. Konferans sonunda ahşap inşaatı destekleyici öneriler şöyle sıralandı:

* Tarihçe: Modern düşünceyi ve modern ahşap tasarım örneklerini tanıtmak için kereste ürünlerinin uzun ömürlü tarihi ve örneklerini kullanın. Ahşabın geçmişte sıkışan bir materyal değil, gelecekte öngörülen önemli bir materyal oluşuna dikkat çekin.

* Bina Bilgisi Modelleme’nin önemi: Kereste ürünlerine de diğer malzemelerle aynı fırsatları sunarak değerlendirme lerinizi yapın.

* Tekrar Kullanım: Binalarda kullanılan ahşabın sökülüp tekrar kullanılacağı tasarımlara yer verin.

* Çalışma koşulları ve becerilerin gelişimi üzerine sürekli dikkat
* Eğitimin hayati rolü: İlkokuldan itibaren tasarımcılara kadar toplumun tamamını, yasal ve sürdürülebilir ahşabın faydaları hakkında eğitin.

* Finansal: Enerji tasarruflu ahşap evlerinin sağladığı ekonomik avantajları değerlendirin.

* İşbirliği: Kerestenin her zaman % 100 en iyi çözümleri sağlamadığını ancak diğer Malzemelerle kombine edildiğinde şüphesiz bir fayda sağladığını kabul edin.

* Bütüncü yaklaşım: İyi hissettiren malzemeler olarak rakip malzemeler karşısında büyük bir avantaja sahip kerestenin faydaları üzerine bütünsel yaklaşımda bulunun.

İletişim: Son derece önemli olarak, keskin odaklı mesajları bir sektör sesinin gücü için kullanın.

Konferansa, Avrupa Komisyonu yetkilileri, EESC üyeleri, Sanayi temsilcileri, Sendikalar ve çeşitli paydaşlar da dahil olmak üzere çok sayıda katılımcı iştirak etti, etkinliğin önemi ve sonuçlarının önemi konusunda oybirliği ile karar verilerek tekrarının yapılacağı belirtildi.